joomla templates top joomla templates template joomla

Wszyscy zaniepokojeni, a działacze Nowoczesna cieszą się z decyzji Konserwatora o wpisaniu Dworca na listę zabytków. Jak mówią to "świetnym przykładem modernistycznej architektury"

R.z/eGrudziadz.pl. info: Nowoczesna/Grudziądz; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Informacja jaka pojawiła się w ostatnich tygodniach o rozpoczęciu procesu zmierzającego do wpisania grudziądzkiego Dworca PKP na listę zabytków zmartwiła wielu mieszkańców, dla których to miejsce to przykład tandety i kiczu, miejsce które straszy i bynajmniej wizytówka Grudziądza obecnie nie jest. Inaczej tą sytuacja postrzegają działacze grudziądzkiej Nowoczesnej, którzy cieszą się z tego, wręcz uważają, że to szansa dla dworca.
 
 
W informacji przesłanej do prasy działacze grudziądzkiej Nowoczesnej poinformowali o zadowoleniu z podjętych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków działań, w wyniku których Dworzec Główny PKP w Grudziądzu ma zostać. wpisany na listę zabytków.

- „Chcielibyśmy wyrazić zadowolenie z decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania grudziądzkiego dworca kolejowego do rejestru zabytków” - pisze Kamil Heyka w imieniu zarządu koła Nowoczesnej w Grudziądzu. 

Jak czytamy już od powstania grudziądzkiego koła Nowoczesnej w 2015 roku, działacze poświęcili wiele uwagi grudziądzkiemu dworcowi oraz połączeniom z niego realizowanym.
 
- „Przez ten czas w sprawie modernizacji naszego dworca wielokrotnie kierowaliśmy pisma do Ministra Infrastruktury, z pomocą posłanki Joanny Scheuring-Wielgus na ręce ministra trafiła pierwsza i jedyna dotychczas interpelacja w tej sprawie, do najważniejszych osób związanych z PKP skierowaliśmy pocztówki ze zdjęciami aktualnego stanu dworca, a w styczniu 2018 zebraliśmy ponad pół tysiąca podpisów i skierowaliśmy petycję do ministra co było pierwszą i jedyną dotychczas w tej sprawie zarejestrowaną przez Ministerstwo Infrastruktury” - czytamy w piśmie przesłanym przez 
 

Ne była to jednak wbrew temu jak mówią działacze jedyna inicjatywa, ponieważ w 2019 roku z podobną inicjatywą-petycją wystąpiła obecna posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Gembicka, a także radna sejmiku Małgorzata Taranowicz. W inicjatywie brali udział również inni parlamentarzyści i samorządowcy. Zebrano łącznie wtedy ponad 1000 podpisów.
 
W wyniku tej i wcześniejszych inicjatyw grudziądzkim dworcem zainteresowały się wszystkie strony sceny politycznej. Również działacze Nowoczesnej nie kryli zadowolenia.
 
- „Bardzo nas uradowały informacje z 2019 roku o uwzględnieniu modernizacji grudziądzkiego dworca w planach PKP S.A. Niestety plany, jakie spółka ta przekazywała w mediach oraz na spotkaniu konsultacyjnym w grudniu ub. roku przedstawiały wizję niewielkiego wielokrotnie mniejszego od obecnego tzw. dworca systemowego przeznaczonego dla niewielkich miast, nie natomiast dla 100-tysięcznego Grudziądza. Budowa dworca systemowego oznaczałaby m.in. likwidację sklepu samoobsługowego, tak potrzebnego podróżnym, mieszkańcom pobliskiego osiedla, jak i mieszkańcom całego miasta każdej niedzieli, kiedy ten sklep może być otwart” -
 
działacze Nowoczesnej dodają w liście do prasy

- „Tym bardziej jesteśmy zadowoleni z decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki której miasto ma szansę na remont i modernizację obecnego budynku, a jednocześnie posiadanie dworca, który będzie chlubą naszego miasta. Dworca, który jest świetnym przykładem modernistycznej architektury, który otrzymał wiele nagród i jest niemal 10 lat starszy od tak cenionego i znanego w kraju Dworca Centralnego w Warszawie. Budynek ten po remoncie ma szansę spełnić oczekiwania mieszkańców co do estetyki oraz funkcjonalności najważniejszego węzła komunikacyjnego w mieście. Trzymamy kciuki za pozytywne zakończenie postępowania ws. wpisu do rejestru zabytków oraz szybkie uwzględnienie tej decyzji przez PKP S.A. w projekcie modernizacji” -
 

Zdaniem działaczy planowany dworzec modułowy, jaki był planowany początkowo w Grudziądzu by był zbyt mały dla 100 tys. miasta. Koncepcja ta jednak została w późniejszym czasie zmieniona w związku ze zmianą lokalizacji kolei szybkich prędkości mających przebiegać właśnie przez ten dworzec i niejako centrum Grudziądza.

Koncepcja prezentowana jeszcze w Grudniu, w lutym została zmieniona informowała o tym rzeczniczka PKP na portalu transport-publiczny.pl oraz w komunikacie PKP.

- "Powierzchnia obiektu ma być dostosowana do liczby pasażerów, więc możliwe, że dworzec nie zostanie wybudowany w formule innowacyjnego dworca systemowego, tylko jako większy obiekt, odpowiadający potrzebom podróżnych" - mówiła na początku lutego Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, z biura prasowego PKP SA.

Remont obecnego dworca był już wcześniej rozważany, jednak tańszym prawdopodobnie rozwiązaniem była budowa zupełnie nowego budynku. W przypadku jeżeli dworzec zostanie wpisany na listę zabytków, nie wyklucza to tego, że nada remont może to miejsce zmienić całkowicie i na tyle, że mieszkańcy Grudziądza nie będą się go wreszcie wstydzić.