joomla templates top joomla templates template joomla

Od poniedziałku odcinek Wybickiego od Sikorskiego do Groblowej wyłączony z ruchu. Od tego dnia nie będą również kursowały tramwaje do Tarpna

R.Ż/eSerwis.info; info: Urząd Miasta, Grudziądz; fot: Archiwum/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Od poniedziałku, 9 lipca zmieni się stała organizacja ruchu w ciągu ul. Wybickiego, na odcinku od ul. Groblowej do ul. Sikorskiego, która wynika z potrzeby przeprowadzenia prac gwarancyjnych na torowisku tramwajowym. Nie będą również kursowały tramwaje. 
 
Wskazany odcinek będzie musiał zostać całkowicie wyłączony z użytkowania. W związku z tym wyznaczono objazdy dla pojazdów wszystkich kategorii. 
 
Ruch odbywać się będzie ulicami: Groblową, Małogroblową, Al. 23 Stycznia, Sienkiewicza, Sikorskiego dla pojazdów jadących z kierunku ul. Groblowej oraz z kierunku odwrotnego od ul. Legionów i ulicami: Wąską, Kościuszki, Solną, Podgórną dla pojazdów jadących z kierunku ul. Sikorskiego.
 
 
Jak pisaliśmy już wcześnie naprawy związane są z pracami gwarancyjnymi:
 
- zapadniętej w międzytorzu kostki -
 
Kostka nie jest jedynym pogwarancyjnym przewidzianym do naprawy elementem torowiska. 
 
Z corocznego przeglądu gwarancyjnego dokonywanego przez przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich, Wykonawcy oraz Inspektora Nadzoru Inwestorskiego oprócz ww. zakresu robót przedstawiono uwagi, które zostały już usunięte przez wykonawcę. Były to odpryski farby na przejściach na pieszych, luźne pokrywy włazów kanałowych, które zostały już dokręcone przez Wykonawcę robót, złuszczona farba na ławkach, które usunięto i pomalowano, a także luźne pokrywy skrzynek przy szynowych, które wykonawca już dokręcił. 
 
Powyższe usterki wydają się jednak drobnostką w porównaniu z prawdziwymi problemami jakie pojawiły się wzdłuż torowiska. 
 
- pęknięcia betonowej nawierzchni międzytorzu -
 
 Takich pęknięć, co sprawdziliśmy, jest mnóstwo. Można mieć nawet wrażenie, że do wymiany nadaje się niemal całe międzytorze na ul. Wybickiego i Legionów wymaga naprawy, lub całkowitej wymiany. Więcej jest fragmentów z pęknięciami, większymi lub mniejszymi niż tych bez pęknięć – według naszej subiektywnej oceny. W niektórych miejscach pęknięcia są bardzo mocne, w innych mniejsze, niemniej biorąc pod uwagę okres 3 lat użytkowania można mieć wrażenie, że pęknięcia jeszcze przed nami. 
 
Miasto nie uzgodniło jeszcze technologii naprawy gwarancyjnej spękanej nawierzchni międzytorza, trwają uzgodnienia z wykonawcą, jeżeli jednak miasto-inwestor potraktuje poważnie problem to naszym zdaniem  napraw będzie sporo. 
 
Przypomnijmy, że już kilka miesięcy po wykonaniu międzytorza na części ul. Legionów w 2015 roku beton był skuwany i kładziono go ponownie. Już wtedy były problemy z pękającym betonem.
 
Osobną kwestią jak się wydaje jest problem z wiatami przystankowymi na odcinku ul. Wybickiego i Legionów. Radni Jakub Kopkowski i Arkadiusz Goszka zgłaszali na posiedzeniach rady miejskiej, że aktualne:
 
- zadaszenie wiat przystankowych nie chroni przed deszczem -
 
Najwyraźniej ten problem nie jest objęty naprawami gwarancyjnymi i problem nie zostanie rozwiązany.