joomla templates top joomla templates template joomla

Z okazji 37. rocznicy Porozumień Sierpniowych odsłonięto tablicę poświęconą Edmundowi Zadrożyńskiemu

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

 
W ramach obchodów 37. rocznicy Porozumień Sierpniowych wczoraj, tj. 27 sierpnia pod Pomnikiem Solidarności odsłonięto tablicę poświęconą podziemnemu działaczowi demokratycznemu Edmundowi Zadrożyńskiemu.
 
W uroczystości udział wzięli m.in. Senator Andrzej Mioduszewski, były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, który był jednym z inicjatorów powstania tablicy, a także Prezydent Grudziądza Robert Malinowski, przedstawiciele Rady Miejskiej i NSZZ Solidarność z przewodniczącym Oddziału Grudziądz Krzysztofem Brzeskim na czele oraz mieszkańcy Grudziądza.
 
 
 
Edmund Zadrożyński był ślusarzem w Pomorskiej Odlewni i Emalierni, pierwszym, który w czasach schyłkowego PRL-u upomniał się w Grudziądzu o godność pracowniczą. 
 
 
Urodzony w 1931 r., pod koniec lat 70-tych organizował zbiórki pieniędzy na rzecz rodzin zwalnianych z pracy i akcje pisania listów w ich obronie, stając się niekwestionowanym liderem niezależnego  ruchu pracowniczego. W 1979 r. pod fałszywym zarzutem skazany na więzienie, jako więzień polityczny odzyskał wolność dopiero na mocy Porozumień Sierpniowych we wrześniu 1980.
 
Był członkiem przedsierpniowego Komitetu Samoobrony Społecznej KOR i komitetu redakcyjnego KOR-owskiego pisma „Robotnik”. Internowany w stanie wojennym, zmarł krótko po zwolnieniu z obozu internowania w listopadzie 1982 r.
 
 
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież