joomla templates top joomla templates template joomla

Za nami Eko Festyn. Wrzesień jest miesiącem porządków i sprzątania świata. 21 września także mieszkańcy Grudziądza zadbali o naszą planetę

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Za nami Eko Festyn. Wrzesień jest miesiącem porządków i sprzątania świata. 21 września także mieszkańcy Grudziądza zadbali o naszą planetę. W związku z tym Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu zorganizował imprezę całkowicie poświęconą środowisku i dbaniu o nie.
 
 
Od rana na Marinie odbywały się liczne pogadanki, warsztaty i konkursy. Dla wszystkich miłośników życia w zgodzie z ideą „Zero Waste” przygotowano spotkania z blogerami oraz znawcami i miłośnikami tematu. Kasia Wągrowska – autorka bloga „Ograniczam się” - zdradzała tajniki, dzięki którym można redukować produkcję śmieci we własnym gospodarstwie domowym. Poprowadziła także warsztaty z tworzenia biżuterii ze zużytych, niepotrzebnych już koszulek.  
 
 
Podczas festynu mówiono również o produkcji odzieży i o tym, jak bardzo jest ten proces szkodliwy dla środowiska. Przedstawiono sposoby ekologicznego wychowania i praktyki, jak sobie z nim radzić. Według blogerki Pauliny Górskiej najlepszym w tym wypadku jest szwedzki model wychowania, który stawia przede wszystkim na kontakt z naturą. Dietetyk kliniczny Natalia Mogiłko zaznajomiła uczestników z tematem dotyczącym bio żywności.
 
 
Najmłodsi oprócz biżuterii mieli także okazję stworzyć przyborniki z puszek, świeczniki ze słoików, magnesy na lodówkę, zabawki z odpadów czy torebki na prezenty. Atrakcją, która cieszyła się największą popularnością była odpadowa ścieżka sensoryczna, która składała się z różnego rodzaju odpadów. Dzieci przechodziły po niej z zasłoniętymi oczami i odgadywały co znajduje się pod ich stopami.
 
Mieszkańcy Grudziądza i okolic mogli przynosić na Marinę zużyte baterie, nakrętki, butelki oraz niepotrzebną makulaturę. Inicjatywę stworzono z okazji odbywającego się Eko Festynu. Dla najbardziej zaangażowanych przewidziano nagrody i upominki. Największą ilość zarówno nakrętek, jak i butelek, zebrał Michał Krakus. Natomiast liderem wśród zbieraczy baterii został Karol Miazga, przynosząc ponad 10 kilogramów. 
 
 
Ogółem Wydziałowi Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu udało się zebrać aż 200 kg nakrętek, 22 kg baterii i 5 kg butelek. Natomiast zbiorem makulatury zajmowała się firma GIERMAK. 
 
Wśród nagrodzonych osób znaleźli się:
 
KATEGORIA: Nakrętki
I miejsce: Karol Miazga 135,31 kg
II miejsce: Michał Krakus 27 kg
III miejsce: Magdalena Krawczyńska 12,98 kg
IV miejsce: Grażyna Andrych 8,7 kg
Wyróżnienie: Mirela Wiśniewska 3,36 kg
Wyróżnienie: Gizela Kaniecka 2,4 kg
 
 
 
KATEGORIA: Baterie
I miejsce: Karol Miazga 10,09 kg
II miejsce: Mirela Wiśniewska 8,6 kg
Wyróżnienie: Małgorzata Liopek 2,33 kg
 
KATEGORIA: Butelki
I miejsce: Michał Krakus 4,55 kg
 
Zwycięzców, którzy nie odebrali jeszcze swoich upominków informujemy, iż nagrody czekają w Wydziale Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, ul. Ratuszowa 1, p. 324. 
 
 
Zgromadzeni mieli także szansę obejrzeć inscenizację przygotowaną przez grudziądzkich strażaków. Przedstawiono niezwykle skomplikowany zabieg jakim jest przepompowanie cieszy agresywnej, a następnie odkażenie ratowników. Pracownicy Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu ubrani byli w specjalne kostiumy, które chroniły ich przed toksycznym działaniem substancji.
 
 
Na zakończenie publiczność rozgrzali instruktorzy zumby – Aleksander Jabłoński i Dominika Figańska - z AZ DANCE & FIT STUDIO. Do podgrzania atmosfery przyczyniła się także muzyka na żywo. Główną gwiazdą wieczoru był ceniony w branży muzycznej gitarzysta, multinstrumentalista, i przede wszystkim wokalista obdarzony niezwykle melodyjnym głosem - Wojtek Cugowski z zespołem. Supportował im grudziądzki zespół Westfalka, w którego skład wchodzą Jędrzej Dembiński, Michał Różański, Kacper Chyła oraz Łukasz Różański.
 
Jednak najważniejszą z inicjatyw była akcja sprzątania świata pt.: „Sprzątamy łąki kwietne i las”. Celem kampanii było posprzątanie śmieci na największych osiedlach naszego miasta. Mieszkańcy spotkali się na Rządzu, Lotnisku, Strzemięcinie oraz w Tuszewie. Wszyscy uczestnicy otrzymali rękawiczki ochronne oraz worki do segregowania śmieci. Po zakończeniu akcji grudziądzanie udali się na Marinę, by skorzystać z atrakcji przygotowanych na ten dzień. Wszystkie punkty programu miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców Grudziądza i poprawy stanu czystości naszego miasta oraz kraju.