joomla templates top joomla templates template joomla

Czy Grudziądz zbankrutuje? Brakuje 50 milionów złotych. "Zabawy ze strony miasta w 2019 roku nie będą już możliwe" - mówi RIO. WPF unieważniono i Miasto nie wyemituje obligacji

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Regionalna Izba Obrachunkowa Kolejny raz unieważniła uchwaloną przez Radę Miejską Grudziądz Wieloletnią Prognozę Finansową. Dokument ten jest niezbędny do emisji obligacji jaka planowana była na koniec roku. 
 
 
Zdaniem RIO w kolejnej prognozie nadal brakuje realnych źródeł sfinansowania straty Szpitala w kwocie niemal 50 milionów złotych. Kolejna prognoza nie różni się istotnie od wcześniej zaprezentowanych. 
 
- Przed uchwaleniem kolejnego WPF miasto spotykało się z Urzędnikami z Regionalnej Izby Obrachunkowej - nic nie wynikło z tych spotkań. 
 
 
Istotnym elementem jako powoduje, że WPF jest nierealistyczna jest kompensata pomiędzy Szpitalem, a Miastem dzięki której Miasto by nie musiało pokrywać straty Szpitala za 2017. 
 
Miasto skierowało sprawę do sądu, który zdecyduje czy kompensata przedstawiona w WPF-ce jest możliwa i realna. Miasto nie ma innej realnej możliwości pokrycia straty grudziądzkiego Szpitala ponieważ:
 
- pieniędzy nie ma -
 
Dalszymi losami WPF z zawartą w niej kompensatą zajmie się sąd. Jednak sam brak WPF-ki powoduje, że miasto nie ma możliwości chociażby emisji obligacji. WPF miasto posiadać będzie, jednak w przypadku braku możliwości realizacji tego zadania przez Miasto zrobi to ktoś inny. Jak informował nas w „Porannej Rozmowie” Mariusz Szczubiał opisując tego typu procedurę:
 
- „WPF zawsze będzie tylko inny organ ją ustali – w przypadku kiedy Miasto sobie z tym nie poradzi (red.) - ustali go wtedy Regionalna Izba Obrachunkowa. System jest pod tym względem spójny, nie ma takiej sytuacji, że w dłuższym okresie czasu, jeżeli Miasto nie będzie w stanie uchwalić takiej WPF, która spełni wymagań RIO, wtedy miasto uchwalające Budżet z WPF musi opracować plan naprawczy”.

Miasto z planem naprawczym będzie pod szczególnym nadzorem RIO:
 
- „Plan taki musi być zaakceptowany przez RIO, miasto wchodzi w specyficzną procedurę, która nie była nigdy do tej pory stosowana w tak dużym samorządzie - art. 240 Ustawy o Finansach Publicznych - polega on na tym, że RIO będzie wymagał powstania planu naprawczego, będzie kontrolowało ten plan naprawczy, a następnie będzie kontrolowało wykonanie tego planu naprawczego. Miasto będzie pod nadzorem bardziej władczy RIO” - mówił Mariusz Szczubiał w „Porannej Rozmowie”. 
 
- Sprawa WPF będzie prawdopodobnie priorytetem kolejnego Prezydenta i Rady Miejskiej Grudziądza -