joomla templates top joomla templates template joomla

Kardiochirurgia zostanie zlikwidowana? Radni PO zaniepokojeni słowami posła Lenza. „W tym stanie co mamy na dzień dzisiejszy kardiochirurgia nie powinna tak funkcjonować” - mówi dyrekcja Szpitala

R.z/eGrudziadz.pl. fot/video Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Kardiochirurgia w Grudziądzu nie zostanie zlikwidowana ale tylko wtedy, jeżeli „Chorzy będą zabezpieczeni i nie zaistnieje jakiejkolwiek niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia” - mówił w trakcie sesji Aleksander Goch pytany o słowa posła Tomasza Lenza w kontekście likwidacji tego oddziału w Grudziądzu.
 
 
Słowa posła Tomasza Lenza po Okrągłym Stole, jaki odbył się w Grudziądzu „nie spodobały się” nie tylko opozycji, czy mieszkańcom Grudziądza, ale również radnym Koalicji Obywatelskiej. W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej w tej sprawie zabrał głos przewodniczący Klubu KO Tomasz Smolarek, który jak sam powiedział:
 
- "Stara się delikatnie komentować tą sytuację” -
 
i dodał
 
- „Jednym z efektów Okrągłego Stołu była niefortunna wypowiedź Tomasza Lenza, w której zawarł taki fragment, który mnie bardzo zaniepokoił, z którym się nie zgadzam, w którym zawarł, że jednym ze spospobó na ratowanie grudziądzkiego Szpitala jest likwidacja kardiochirurgii.. Podkreślał tam, że te zabiegi powinny odbywać się w Toruniu i Gdańsku. Jeżeli wypowiedź posła Lenza ma pomóc Szpitalowi, likwidując kardiochirurgię to powiem szczerze raczej bym unikał takiej wypowiedzi” - mówił radny PO.
 
 
Mowa o poniższym wpisie na facebooku posła Platformy Obywatelskiej z Torunia Tomasza Lenza, o którym pisaliśmy wcześniej:
 
- „Gdzie ja byłem w 1985 roku jak zaczęto budować szpital 3-razy razy za duży jak na Grudziądz? Właśnie szedłem z podstawówki do liceum” teraz trzeba zlikwidować kardiochirurgię bo jest za droga jak na Grudziądz (operacje na sercu są i będą w Toruniu, trójmieście i tak dalej), trzeba zmniejszyć oddziały - bo są takie, że wykorzystanych jest do 10% łóżek, trzeba zmniejszyć ilość metrów zajmowanych przez szpital i resztę wynająć - no jest ich dużo za dużo. I teraz najważniejsze - konieczne jest zredukowanie długu. I można to zrobić wyłącznie z budżetu państwa, a muszą to przegłosować posłowie i senatorowie. I o tym rozmawialiśmy. Z Bogiem:)” -
 
Słowa posła skomentował zapytany Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, a także dyrekcja grudziądzkiego Szpitala. 
 
- „Co do wypowiedzi posła Lenza, ja nie chcę jej komentować , nie będę komentował. To jest pytanie raczej do posła Tomasza Lenza co miał na myśli, w jakim duchu się wypowiedział„ - mówił Prezydent Maciej Glamowski, który przypomniał również sytuację z ostatnim orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.
 
W sprawie likwidacji kardiochirurgii w kontekście wypowiedzi posła z Torunia wypowiedział się na sesji prof. dr hab. n. med. Aleksander Goch, pełniący obowiązki dyrektora medycznego w grudziądzkim Szpitalu, który jest równocześnie kardiologiem.
 
 
 
- „W Grudziądzu mamy kardiochirurgię funkcjonującą na zasadach sprzed trzech, czterech lat wstecz. Na dzień dzisiejszy staramy się zmobilizować system jeżeli chodzi o zabezpieczenie anestezjologiczne” - mówił profesor.
Kolejne słowa dyrektora były już mniej optymistyczne. 
 
- „W tym stanie co mamy na dzień dzisiejszy kardiochirurgia nie powinna tak funkcjonować” – 
 
Aleksander Goch zapowiedział, że to będzie zreformowane i dodał: 
 
- „Czy ją rozwiążemy? Takiej sugestii nawet nie wypowiada. Natomiast w tym stanie w jakim jest na dzień dzisiejszy, takiej sugestii nie wypowiadam. Nikt nie mówi o rozwiązaniu, staramy się pozyskiwać kardio-anestezjologów” – 
 
Równocześnie jednak profesor Aleksander Goch zaznaczył 
 
- „Jeżeli chorzy będą zabezpieczeni i nie zaistnieje jakiejkolwiek niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia, wtedy jak najbardziej, jeżeli będzie taka decyzja będzie dyrektora naczelnego to kardiochirurgia zostanie utrzymana” -