joomla templates top joomla templates template joomla

Zaprezentowano wizualizację Osiedla Centralnego w ramach programu Mieszkanie plus. Radni PO i KO nie byli "za" realizacją tego projektu

R.Ż/eSerwis.info; fot: facebook/Prezydent włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Prezydent zaprezentował wizualizację budynków jakie maja powstać w ramach programu Mieszkanie plus w Grudziądzu. Programu budowy tego typu mieszkań nie poparli w głosowaniu w trakcie ostatniej Sesji radni Platformy Obywatelskiej i szerzej KO.

Prezydent Maciej Glamowski zaprezentował koncepcję budowy Osiedla Centralnego na niezagospodarowanym terenie między ul. Focha a ul. Toruńską. Mieszkania mają tam powstać w ramach rządowego programu realizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju tzw. MIESZKANIE PLUS.
 
Koncepcja nowego osiedla przygotowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami zakłada utworzenie bloków wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą czyli drogą wewnętrzną, parkingami, garażami podziemnymi, elementami zieleni czy placem zabaw dla dzieci. 
 
 
Powstanie 5 budynków a w nich łącznie około 145 mieszkań oraz tyle samo miejsc parkingowych w tym 15 miejsc dla osób niepełnosprawnych.
 
Program od czasu jego ogłoszenia przeszedł metamorfozę jeżeli chodzi o finansowanie zakupu mieszkań przez potencjalnych nabywców, co powoduje, że staje się on znacznie bardziej atrakcyjny niż w początkowej postaci.
 
- dopłaty do czynszu przez 15 lat znacznie obniżające wysokość miesięcznych opłat - 
 
 
 Pomimo korzystnych zmian i silnego wsparcia Państwa w wykupie mieszkania nie wszyscy radni jednak wsparli program. 
 
- Radni Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej nie zagłosowali za programem Mieszkanie plus - 
 
Głównym argumentem radnych była wysokość czynszu w mieszkaniach. W tej sprawie wypowiadał się za radny KO radny Paweł Napolski, który argumentował, że 
 
- mieszkania będą zbyt drogie i może nie być na nie popytu -
 
 
 
Radny Przywoływał się na pustostany, obecnie ponad 200 mieszkań, znajdujące się w zasobach MPGN w Grudziądzu. Inni radni argumentowali jednak, że inny jest cel Mieszkania plus, a więc dojście w efekcie do własności, z czego wynika wyższa stawka czynszu, a dodatkowo nowe mieszkania są zlokalizowane w ścisłym Centrum Grudziądza, a więc w bardzo atrakcyjnej lokalizacji. 
 
Zdaniem Pawła Napolskiego czynsz na poziomie 1200 zł jest zbyt wysoki dla potencjalnych najemców, na co odpowiadali radni, że już dzisiaj mieszkańcy płacą nawet 1700 zł miesięcznie za najem mieszkań w zasobach prywatnych. 
 
Ostatecznie radni podjęli decyzję za prowadzeniem dalszych prac dotyczących Mieszkania plus, bez głosów Koalicji Obywatelskiej, która się wstrzymała, ale tym samym i nie poparła tej inwestycji. Za byli radni PiS i Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza.