joomla templates top joomla templates template joomla

"Mieszkańcy zarabiają lepiej niz 7 lat temu" - mówi randy Kowarowski, radny Pokora dodaje "Chcesz płacić mniej za przejazdy kup karnet". "Gdzie lewicowa wrażliwość" - pytają radni PiS

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencja/eReporter24 włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Czy koniecznie trzeba więcej płacić za przejazdy komunikacją miejską w Grudziądzu? Zdaniem radnego Łukasza Kowarowskiego mieszkańcy zarabiają zdecydowanie lepiej niż 7 lat temu, kiedy to miała miejsce ostatnia podwyżka biletów. Według radnego Miłosza Jońca podwyżka wcale nie musi spowodować większych wpływów. Według Krzysztofa Pokory, jeżeli ktoś chce płacić tyle co dotychczas powinien kupować karnety wieloprzejazdowe.
 
 
W trakcie debaty radnych ws. podwyżki cen za komunikacje miejską w Grudziądzu padały różne argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu, a także recepty co zrobić aby płacić tyle co dotychczas. Zdaniem radnego Krzysztofa Pokory, jeżeli mieszkańcy chcą płacić tyle co do tej pory to powinni kupować karnety, wtedy przejazd wyjdzie im zdecydowanie taniej, bo wtedy podwyżka w przeliczeniu na j3den bilety wyniesie około 2-2,5%. 
 
- „Bilety będą kosztowały 3.20  zł jedna będą dostępne tez karnety 6-odcinkowe i 12-odcinkowe, których cena wynosi 16 zł i 32 zł. jak z prostego wyliczenia wynika jeżeli będziemy korzystali z karnetów, to cena jednego biletu wyniesie ponownie 2.66 zł” - mówi w trakcie debaty dotyczącej podwyżek cen za przejazdy radny Krzysztof Pokora. 
 
 
Zdaniem Krzysztofa Pokory Matematyka nie kłamie, wystarczy tylko zmienić nieco swoje przyzwyczajenia i nie kasować biletów jednorazowych. 
 
Zupełnie innego typu wyjaśnienia w trakcie dyskusji dotyczącej wzrostu cen za przejazdy komunikacją miejską prezentował radny SLD Łukasz Kowarowski. Zdaniem radnego Kowarowskiego cen nie aktualizowano od lat, a pensje mieszkańców w tym czasie rosły.
 
- „w 2012 roku najniższa krajowa wynosiła 1500 zł od 2020 roku będzie wynosiła 2600 zł, a w 2019 wynosi 2250 zł, czyli równo 50% więcej niż najniższa krajowa w tamtym okresie (red. kiedy były ostatnie podwyżki biletów). Przez 7 lat nie było podwyżki cen biletów” - mówił Łukasz Kowarowski argumentując podwyżki za komunikację miejską w Grudziądzu.
 
Wypowiedź Przewodniczącego wzburzyła radnych PiS. 
 
- „Gdzie się podziała Pana lewicowa wrażliwość?” - pytali radni Prawa i Sprawiedliwości,
 
Zdaniem radnego Miłosza Jońca podwyżka wcale nie musi dać większych wpływów do budżetu bo bilety będą zbyt drogie.
 
- „Wzrost podatków i opłat determinuje to, ze do budżetu wpływa finalnie mniejsza suma. Jest nawet krzywa Laffera, która to dobrze obrazuje. Poprzez zwyżkę opłat za komunikacje, zniechęcamy mieszkańców do korzystania z tej komunikacji” - mówił radny. 
 
 
 
Radny pytał radnych lewicowych, których jego zdaniem w Radzie Miasta jest większość, czy wspierają postulaty promujące ekologię i zachęcające właśnie do tego aby podróżować komunikacja miejską. 
 
- „Zniechęcamy mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej i zachęcamy do korzystania z własnych aut. Gdzie tu jest ochrona środowiska, mamy większość w Radzie lewicową, więc gdzie tu jest ważny aspekt ochrony środowiska, który powinien być tez wzięty pod uwagę przy tej uchwale” - kontynuował radny Miłosz Joniec. 

Ostatecznie radni przyjęli nowe stawki za przejazdy komunikacja miejską głosami PO, SLD i Obywatelskiego Grudziądza, PiS był przeciw.