joomla templates top joomla templates template joomla

3 miliony miesięcznie Szpital wydaje na obsługę długu? Jest szansa na tani kredyt z BGK, 3 letnią karencję i powstanie kierunku medycznego w Grudziądzu - twierdzi Andrzej Guzowski

R.Ż/eSerwis.info; fot: facebook włącz . Opublikowano w Grudziądz wybory samorządowe

Na sowim profilu internetowym Andrzej Guzowski poinformował o tym, że już nawet w przyszłym roku w Grudziądzu może powstać kierunek medyczny. Jego zdaniem jest również szansa na tani kredyt z BGK i to nawet z 3-letnią karencją w spłacie co by odciążyło grudziądzki Szpital. Obecnie obsługa zadłużenia kosztuje 3 miliony miesięcznie - mówi Andrzej Guzowski.

O swojej wizycie w Ministerstwie Zdrowia i rozmowie z wiceminister Józefą Szczurek-Żelazko poinformowali posłanka Iwona Michałek i kandydat na prezydenta Grudziądza Andrzej Guzowski.

O czym rozmawiano?

- „O ogromnym zadłużeniu Grudziądza - ok 800 mln zł - rządzonym nieprzerwanie przez 12 lat przez PO. Niestety władze Miasta nie mają pomysłu co z tym zrobić. Dobrem tego Miasta jest szpital miejski, który zadłużono ponad miarę” - poinformowała posłanka Iwona Michałek.

Szpital nie był jedynym tematem, chociaż przewodnim. Jak poinformował na swoim profilu Andrzej Guzowski rozmowy dotyczyły również reaktywacji, a wręcz konieczności uruchomienia szkolenia do zawodu pielęgniarki w Grudziądzu. Tego typu profil nauczania istniał kiedyś w jednym z grudziądzkich liceów - w nieco innych realiach. Jak ma wynikać z rozmów w Ministerstwie taki kierunek ma możliwość powstania już w przyszłym roku.

- „Tutaj możemy liczyć na duże wsparcie. Praktycznie, o ile miasto przystąpi do działań organizacyjnych - zapewni bazę lokalową oraz znajdzie publicznego lub niepublicznego operatora gotowego poprowadzić zawodowe studia wyższe na poziomie licencjackim, to sąsiedztwo szpitala o tak rozległym profilu działania daje wręcz gwarancję uruchomienia takiej szkoły już w przyszłym roku” - poinformował Andrzej Guzowski.

Niestety jak możemy również przeczytać w sprawozdaniu z rozmów w Ministerstwie Grudziądz jest postrzegany:

- jako przykład skrajnej niegospodarności -

Podobny obraz grudziądziego Szpitala i samego Miasta prezentował kilkukrotnie w swoich wystąpieniach -  o czym pisaliśmy już wcześniej - premier Mateusz Morawiecki, mówiąc, że w Grudziądzu jest najbardziej zadłużony szpitalu w Polsce, a samorząd źle gospodaruje środkami.

- „Jesteśmy najbardziej zadłużonym szpitalem w Polsce, a istotna cześć zadłużenia jest obarczona bardzo wysokimi kosztami obsługi, które mimo częściowego oddłużenia przez miasto nadal rosną i stanowią ok. 14% kosztów szpitala” - mówi Andrzej Guzowski.

Niestety długów Grudziądzowi nikt nie podaruje jak możemy przeczytać w informacji Andrzeja Guzowskiego:

- „Państwo może istotnie wspomóc proces restrukturyzacji zadłużenia poprzez wsparcie realnego planu naprawczego szpitala np. udzielając kredytu za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Taki kredyt obniżyłby istotnie koszty obsługi zadłużenia, mógłby również zawierać np. 3 letni okres zawieszenia spłat. Taką procedurę, jak wskazała Pani Minister, z powodzeniem zastosowano w szpitalu w Rzeszowie” - informuje Andrzej Guzowski.

Jak mówi kandydat na prezydenta od 2016 roku do dzisiaj:

- Szpital i Miasto wydało prawie 100 mln PLN na obsługę długu szpitala, co daje miesięcznie 3 mln PLN i dług nadal rośnie -

Jak wynika z rozmów w Ministerstwie Grudziądz do tej pory nie przedstawił realnego planu naprawczego, pomimo tego, że mijają kolejna lata, a jest to wymóg uzyskania niskooprocentowanego kredytu z BGK.

Z informacji przekazywanych do tej pory na sensjach Rady Miejskiej wynikało, że miasto prowadzi rozmowy z BGK, niemniej trwa to już od kilku lat, a efektów tych rozmów faktycznie brakuje. Zastrzeżenia co do braku realnego planu naprawczego Szpitala zgłaszali na sesjach do tej pory również radni.

Z jednej strony Miasto twierdzi, że polan jest przygotowywany, z drugiej jednak przesuwane są kolejne terminy powstania takiego planu. Zewnętrzny audytor na zamówienie Miasta przygotował kilka ścieżek możliwości restrukturyzacji Szpitala, do tej pory jednak nie zostały one w całości zrealizowane.