joomla templates top joomla templates template joomla

Frekwencja w Grudziądzu poniżej średniej krajowej. O godz. 17.00 wyniosła 38%, w kraju natomiast prawie 42%. Do 16 odnotowano 565 przestępstw i wykroczeń

R.Ż/eSerwis.info; fot/video: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Grudziądz wybory samorządowe

Frekwencja w tych wyborach samorządowych jak do tej pory na podobnym poziomie jak cztery lata temu ze wskazaniem na lekki wzrost. 

Do godz. 12 wydano w Grudziądzu 10,3 tys kart do głosowania spośród 69 tys. wyborców uprawnionych do głosowania w Grudziądzu co dało frekwencję na poziomie 15 proc, była więc ona na podobnym poziomie jak średnia krajowa.

O godz. 17.00 frekwencja wyniosła 38,03 i była niższa od średniej krajowej - ta wyniosła 41.65% i była nieznacznie wyższa niż cztery lata temu, kiedy to wyniosła 39%.

W kraju do godziny 16 odnotowano 565 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą zgłosiła policja według stanu na godzinę 16, poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. 

– Jeżeli chodzi o wykroczenia z kodeksu wyborczego, najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń - było ich 36, a z kodeksu wykroczeń 45 incydentów niedozwolonej agitacji wyborczej – podał członek Państwowej Komisji Wyborczej, Arkadiusz Despot-Mładanowicz.
 
– Spora ilość zgłoszeń dotyczyła przestępstw przeciwko kartom do głosowania, zniszczeń tych kart, wyrzucania do kosza, prób wyniesienia kart do głosowania czy zgniecenia karty – powiedział Despot-Mładanowicz.
 
Dotąd podano także informację o aresztowaniu trzech osób. W przypadku zatrzymanych chodziło o wyniesienie kart z lokalu wyborczego, zniszczenie ich lub używanie wulgarnych słów w lokalach wyborczych.
 
Państwowa Komisja Wyborcza podała też dane dotyczące liczby funkcjonariuszy zabezpieczających wybory. 
 
– Na godzinę 16-tą stan zaangażowanych policjantów wynosił 41 tys. 108 funkcjonariuszy – przekazał Despot-Mładanowicz.