joomla templates top joomla templates template joomla

Na kogo będziemy mogli zagłosować w wyborach samorządowych w Grudziądzu? Sprawdź jakie komitety masz do wyboru, kto będzie ubiegał się o Urząd Prezydenta Grudziądza

R.Ż/eSerwis.info; fot: Agencje/eReporter24.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wybory samorządowe

Trzy Komitety ogólnopolskie, w tym jeden koalicyjny Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, wspieranej w Grudziądzu przez PSL i dwa Komitety partyjne w tym Prawa i Sprawiedliwości i Nowej Prawicy oraz pięć Komitetów regionalnych w tym Andrzeja Guzowskiego, Macieja Glamowskiego, Marka Sikory, Zenona Różyckiego i Przemysława Szczepanowskiego powalczą o mandaty radnych i Urząd Prezydenta Grudziądza. Ostatecznie o tym kto i jakie ugrupowania wystartują pokaże rejestracja list kandydatów. 
 
Rejestracja komitetów wyborczych już za nami. Znane są już listy zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą na szczeblu ogólnopolskim jak i przez Komisarzy Wyborczych w regionach. Znani są również kandydaci w wyborach na Prezydenta Grudziądza. W Grudziądzu o mandaty radnych powalczą kandydaci z minimum siedmiu komitetów, w tym z dwóch  ogólnopolskich i pięciu regionalnych.
 
Dwa komitety koalicyjne mają swoich przedstawicieli - jest to KWW SLD Lewica Razem i  KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Pierwszy z komitetów w Grudziądzu wystawi swoich kandydatów na listach KWW Sojusz Obywatelski Macieja Glamowskiego, natomiast drugi ze wspomnianych wystartuje dodatkowo jeszcze z PSL - którego działacze zasilą również listy wyborcze. 
W początkowej wersji, jak sie okazuje przedwcześnie, grudziądzka Nowoczesna ogłosiła start w wyborach razem z SLD na wspólnej konferencji prasowej, potem jednak bez oficjalnej informacji zrezygnowała z koalicji i pomimo wcześniej ostrej krytyki PO postanowiła razem z nią wejść w koalicję - spowodowało to małe zamieszanie w szeregach. Tego typu decyzja jest jedną z dziwniejszych - biorąc pod uwagę to, że Nowoczesna najostrzej krytykowała właśnie środowisko Platformy Obywatelskiej. Komitet nie ma swojego kandydata na Prezydenta, z naszych informacji wynika, że ma poprzeć - Macieja Glamowskiego - co chyba można nazwać również sytuacją niestandardową. Trwają rozmowy w tej sprawie, decyzje ogłoszone będą w przyszłym tygodniu. 
 
Koalicyjne komitety wyborcze w Grudziądzu.
 
- PO, Nowoczesna, PSL - KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska - Nowoczesna i Platforma Obywatelska wystartują w Grudziądzu razem, dołącza do nich działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego. 
 
W wyborach do władz Grudziądza udział wezmą najprawdopodobniej tylko dwa komitety partii politycznych, będzie to Prawo i Sprawiedliwość i Nowa Prawica. PSL pomimo rejestracji Komitetu Wyborczego Polskiego Stronnictwa Ludowego wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej, a więc razem z Platformą Obywatelską i Nowoczesną.  Zweryfikuje to jednak ewentualna rejestracja kandydatów. 
 
Komitety ogólnopolskie partii politycznych w Grudziądzu.
 
- PiS - Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość samodzielnie w całym kraju idzie do wyborów razem ze swoimi koalicjantami z Porozumienia Prawicy w tym Porozumieniem Jarosława Gowina, Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro innymi organizacjami współpracującymi z PiS. 
 
- Nowa Prawica - Komitet Wyborczy Kongresu Nowej Prawicy - również potwierdził start swoich kandydatów w Grudziądzu. 
 
Możliwe, że w Grudziądzu wystartuje więcej komitetów zarejestrowanych na szczeblu ogólnopolskim, o tym jednak przekonamy się po rejestracji list kandydatów w danych okręgach.
 
W Grudziądzu zarejestrowano również pięć komitetów lokalnych - wyborczych wyborców - wspierających kandydatów na Prezydenta Grudziądza, oraz kandydatów na radnych, których dopiero poznamy po rejestracji list. Rejestracja przed nami, ale już teraz wiadomo - wedle deklaracji kandydatów - kto będzie ubiegał się o Urząd Prezydenta Grudziądza i jakie uzyska wsparcie. 
 
Andrzej Guzowski, Zenon Różycki, Maciej Glamowski, Marek Sikora i Przemysław Szczepanowski - to kandydaci aspirujący na Urząd Prezydenta Grudziądza. O ile oczywiste jest poparcie dla kandydata wspieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzeja Guzowskiego o tyle już kandydaci kojarzeni z obecnie urzędującym Prezydentem lub jego administracją jak Marek Sikora czy Zenon Różycki startują samodzielnie dzieląc dotychczasowe środowisko Platformy Obywatelskiej, a obecny Prezydent Robert Malinowski, który zapowiedział, że poprze swojego kandydata w odpowiednim czasie, jak wynika z naszych informacji ma poprzeć Macieja Glamowskiego, a więc osobę, która od dłuższego czasu ostro krytykuje samego Prezydenta jak również wiceprezydenta startującego w wyborach. 
Oznacza to, że dwaj kandydaci kojarzeni z Platformą Obywatelską w tym Zenon Różycki - chociaż jak sam mówi nigdy do PO nie należał, oraz Marek Sikora - który zrezygnował z członkostwa w PO, pozostaną bez wsparcia macierzystego środowiska Platformy Obywatelskiej i wystartują z własnym pomysłem na Grudziądz i własnymi kandydatami w wyborach. 
 
Kandydaci na Prezydenta Grudziądza i Komitety lokalne w Grudziądzu.
 
- Andrzej Guzowski - KWW Andrzeja Guzowskiego - kandydat wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość i koalicjantów zarejestrował listę jako pierwszy z kandydatów. 
 
- Zenon Różycki - KWW Zenon Różycki - Forum Rozwoju Grudziądza - do tej pory bliżej nieznane środowisko osób, jak można spodziewać się dotychczasowi współpracownicy Prezesa MPGN, a także wspierający go działacze społeczni.
 
- Maciej Glamowski - KWW Sojusz Obywatelski Macieja Glamowskiego - kandydat wspierany przez ruchy miejskie, a także współpracowników, którzy od pewnego czasu wspierają Stowarzyszenie Obywatelski Grudziądza, w tym również SLD.
 
- Marek Sikora - KWW Marka Sikory - Łączy nas Grudziądz - komitet obecnego wiceprezydenta Grudziądza, wspierany również przez ruchy miejskie, wedle naszych informacji kandydat nie uzyska poparcia Roberta Malinowskiego pomimo tego, że jest jego zastępcą. 
 
- Przemysław Szczepanowski - KWW Przemysława Szczepanowskiego - to ostatni z zarejestrowanych komitetów, zapewne w trakcie kampanii wyborczej dowiemy się więcej o środowisku jakie reprezentuje.