joomla templates top joomla templates template joomla

Przewodnik po Grudziądzu - oparł się Napoleonowi, ale Ty nie oprzesz się jemu!

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

 
Tak właśnie było, cytadela, będąca teraz zabytkiem, stawiła z powodzeniem czoło wojskom Napoleona. Było to tam, gdzie łączy się nowoczesność i tradycja, przedsiębiorczość i edukacja, kultura i aktywność - czyli w Grudziądzu. Ile jest z prawdy w tych słowach pochodzących z filmiku promocyjnego miasta? Przekonamy się realizując plan „Grudziądz w jeden dzień”.
 
Najważniejsze pierwsze wrażenie, nie zmarnujmy tego. Zacznijmy od wjazdu – z od odpowiedniej strony dając szansę na niezapomniane pierwsze impresje. Most na Wiśle otworzy przed nami widok na unikatową w skali światowej panoramę gotyckich spichlerzy będącą wizytówką miasta. Z pozoru niewielkie, pokryte dachówką domki o malutkich okienkach ściskają się jeden obok drugiego, tworząc malowniczy krajobraz. Prawdę mówiąc, nawet dla zobaczenia tylko tego widoku warto tu przyjechać. Z pewnością tutaj punkt dla miasta. Co dalej?
 
Żądni kolejnych turystycznych przygód wybierzmy się na starówkę, która pomimo standardowego dla polskich miast widoku, ma wyjątkowy urok. Niewielka, tworzy przytulne wrażenie, jest świeżo odrestaurowana. Można tutaj po prostu przysiąść na chwilę lub zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie ruszamy na niezdobytą cytadelę, twierdzę zbudowaną przez Prusaków w latach 1776-1788. Jej powstanie, stoczone tutaj boje i przebyte kampanie, jak w soczewce skupiają losy Polski i Europy. Podczas II wojny światowej najpierw Niemcy zorganizowali na jej terenie obóz jeniecki, w którym przebywali żołnierze prawie wszystkich nacji europejskich, a pod koniec wojny, w marcu 1945 roku, była scenerią dla kapitulacji i totalnego pogromu armii Rzeszy. Zachowana w dobrym stanie jest jedną z największych tego typu fortyfikacji w Europie. Unikalność miejsca – kolejne plusy dla miasta.
 
Kulminacyjnym punktem programu uczyńmy solanki i termy posiadające najbogatsze w składniki uzdrawiające wody solankowe w Polsce. Pobyt tutaj to samo zdrowie wdychane przez nos: jod, magnez, brom i potas wzbogacają relaksacyjne fluidy tego ośrodka. A wszystko to dokonuje się we wnętrzu piramidy! I przypominamy, to nie Egipt, to swojski Grudziądz. Jak okazuje się zaskakujący na każdym kroku. Amatorzy kąpieli mają do dyspozycji cztery baseny z wodą termalną.
 
Na deser, a dla niektórych na dobitkę, zostaje wieczorny spacer po Grudziądzu, na trasie którego zobaczmy koniecznie: kościół św. Franciszka, pomnik flisaka, port, Bramę Wodną, barokowy Pałac Opatek, kościół św. Mikołaja i urokliwe nadbrzeże, wzdłuż którego rozciągają się zabudowania spichrzy.
 
Pytanie zadane na wstępie zapewne do tego momentu znajdzie już odpowiedź i stanie się pytaniem retorycznym dla każdego kto odwiedzi to magiczne miejsce. Oczywiście nasze wskazówki to dopiero początek… Więcej atrakcji w Grudziądzu i okolicach znajdziesz na WartoZwiedzic.pl, natomiast noclegu szukaj na Noclegowo.pl.