joomla templates top joomla templates template joomla

Uwaga na drogę, ekstremalnie niebezpieczna sytuacja

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Ekstremalnie niebezpieczna sytuacja na drodze chyba tak można nazwać rolkowe wieczorne przejażdżki w obrębie osiedla Rządz, a także innych miejsc na mapie Grudziądza. Normą stały się wieczorne rajdy rolkarzy, szczególnie w późnych godzinach wieczornych, bez światełka, często nawet pod prąd.
 
Osoby takie nie tylko stwarzają zagrożenie dla samych siebie, ale fundują często sporo nerwów kierowcom, którzy w ostatniej chwili zmuszeni są omijać przemierzających - czasem pod prąd - rolkarzy, którzy bardzo często by ich nie zauważyła np: policja, nie posiadają nawet odblasków czy światełka umożliwiającego ich dostrzeżenie na drodze. 
 
Osoba poruszająca się na rolkach to zgodnie z prawem pieszy, a więc:
 
- "obowiązana jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi."
 
Uczciwie trzeba przyznać przez przepisy prawem rolkarze są w pewien sposób "poszkodowani", bo gdzie mają się poruszać?  Miłośnicy jazdy na rolkach żalą się, że prawo w Polsce nie pozwala im korzystać ze ścieżek rowerowych, a więc pozostają tylko chodniki, które nie mają odpowiedniej nawierzchni, a do tego na których są piesi bez rolek co stwarza dodatkowe zagrożenie.
 
Takie stan prawny powoduje, że coraz więcej amatorów, a czasem nawet wręcz zawodowców rolek pojawia się na ulicach i tu zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie.
 
W obecnej sytuacji może lepszym rozwiązaniem by była jazda rolkami po drodze, ale w sposób umożliwiający dostrzeżenie "pieszego-rolkarza" przez kierowców na drodze, a więc z obowiązkowym odblaskiem i światełkiem i oczywiście zgodnie z ruchem pojazdów na drodze - nie pod prąd.