joomla templates top joomla templates template joomla

Marszałek Całbecki podaje niesprawdzone liczby? Wojewoda pyta skąd te dane? oraz czy dołoży się do inwestycji drogowych, na które MSWiA daje 80%

włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki podaje, że straty spowodowane nawałnicą w województwie przekroczyły 1,5 miliarda złotych. Wojewoda pyta skąd te dane? 
 
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz pyta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego skąd posiada dane dotyczące zniszczeń powstałych w wyniku nawałnic jakie przeszły przez województwo kujawsko-pomorskie. 
 
 
 
W mediach Marszałek podaje kwotę 1,5 miliarda złotych, a wojewoda pyta jak sporządzone zostały te wyliczenia i przypomina Marszałkowi, że:
 
- „szacowanie strat trwa od czterech tygodni i jeszcze nie dobiegło końca - skąd więc wyliczenia?"
 
Rząd do tej pory na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych podczas sierpniowych przekazał łącznie 58,6 mln zł. Pomoc finansowa trafiła na konta gmin między innymi z województw: kujawsko-pomorskiego – 22,6 mln zł, wielkopolskiego – niemal 19 mln, pomorskiego – 10,2 mln zł.
 
Na konta kujawsko-pomorskich gmin trafiło do tej pory 22,6 mln zł. Środki finansowe otrzymały m.in.:
- gmina Żnin - 2,9 mln zł;
- gmina Nakło nad Notecią - 2,8 mln zł;
- gmina Kęsowo - 1,9 mln zł;
- gmina Koronowo - 1,8 mln zł;
- gmina Szubin - 1,2 mln zł.
 
 
 
Wojewodowie nadal czekają na kolejne wnioski od samorządów.
 
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz informuje również, że nie są znane jeszcze straty w obszarze rolnictwa i tym bardziej dziwne jest, to, że Marszałek Całbecki podaje liczby, które nie mają nic wspólnego z faktami, a wszystko tylko po to, aby w politycznym geście „popędzić” ukazać, że rząd nie składa wniosku o wsparcie z Funduszu Solidarności. 
 
Jak wcześniej podkreślał w mediach Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak wniosek taki zostanie złożony, ale unijne regulacje pozwalają na to dopiero po pełnym oszacowaniu strat i tylko w przypadku przekroczenia progów unijnych. 

Wojewoda w piśmie skierowanym do Marszałka pyta równocześnie co z dofinansowaniem na drogi, które mają być realizowane w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych, na które Ministerstwo w 2017 i 2018 roku przeznaczy 80% kosztów inwestycji. 
 
- „wskazane byłoby wsparcie przez  Marszałka i Zarząd Województwa poszkodowanych samorządów w celu pokrycia przez nie pozostałych 20%” - pisze w liście do Marszałka Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.