joomla templates top joomla templates template joomla

Oszacowano straty sierpniowych nawałnic w kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim. Możemy liczyć na 35 milionów wsparcia unijnego

R.Ż/eSerwis.info; info/video: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Kujawsko-pomorskie aktualności

 
Oszacowane straty w związku z nawałnicami w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim wyniosły 2,1 mld złotych z czego 1,1 mld to straty Lasów Państowych. 
 
Możemy liczyć na wsparcie w wysokości około 35 mln zł - powiedział minister Mariusz Błaszczak.
 
 
 
Minister spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że jego resort skierował wniosek do Komisji Europejskiej o wsparcie ze środków unijnego Funduszu Solidarności dla trzech najbardziej dotkniętych przez sierpniowe nawałnice województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
 
Jak poinformował, straty w wymienionych województwach zostały oszacowane "zgodnie z metodologią uzgodnioną z Komisją Europejską, co daje "gwarancję zrealizowania wniosku" o wsparcie. Oszacowano je na 2,1 mld zł z czego 1,1 mld to straty Lasów Państwowych. 
 

Zgodnie z unijnymi zasadami dotyczącymi wypłat z Funduszu Solidarności do wniosku nie kwalifikują się straty powstałe w prywatnych gospodarstwach oraz straty objęte ubezpieczeniem.
 
Dlatego wysokość tzw. strat kwalifikowalnych wyniosła 1,38 mld zł. Polska dzięki złożonemu wnioskowi może liczyć na 2,5 proc. tej sumy, czyli ok. 35 mln zł.
 
 
 
Jeszcze we wrześniu Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki podawał infromcję, że straty spowodowane nawałnicą w województwie przekroczyły 1,5 miliarda złotych. Jednocześnie Marszałek apelował do Rządu w tym wojewody, aby złożono wnioski o wsparcie z unijnego Funduszu Solidarności. 
 
W odpowiedzi na te dane Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wystosował zapytanie do Marszałka pyta skąd ten ma takie dane, ponieważ we wrześniu straty nie były jeszcze oszacowane.
 
Jednocześnie Minister Spraw Wewnętrznych Mariusz Błaszczak informował, że wniosek taki zostanie złożony, ale unijne regulacje pozwalają na to dopiero po pełnym oszacowaniu strat i tylko w przypadku przekroczenia progów unijnych.