joomla templates top joomla templates template joomla

Kibice GKM-u zatrzymani przez policje!

Przed niedzielnym spotkaniem z Unią Tarnów, jak co mecz w Grudziądzu, fani GKM-u zebrali się w mieście, by przemaszerować w stronę stadionu. Niestety tutejsza policja zatrzymała grupę Ultrasów. Około 27 osób otrzymało mandaty w wysokości 200zł! Resztę sympatyków GKM-u musieli odebrać rodzice. Grupa „Ultras Brigade’05” co mecz dopingują swoją ukochana drużynę, niestety w takim ważnym spotkaniu jakim było konfrontacja z liderem tabeli I ligi, ich zabrakło. W związku z tym incydentem Grupa „Ultras Brigade’05” zawiesza swoją działalność do odwołania. O dalszej sytuacji z kibicami będziemy informować Państwa na bieżąco. Poniżej ukazujemy zaświadczenie Grupy oraz policji.


Grupa kibiców „Ultras Brigade’05” reprezentująca sympatyków sportu żużlowego w Grudziądzu pragnie odnieść się do nieuzasadnionej, a wręcz skandalicznej interwencji funkcjonariuszy miejscowej policji.


Jako kibice zajmujący się przygotowywaniem dopingu, a także oprawy meczowej zdecydowanie potępiamy akty wandalizmu i chuligaństwa. Jednakże, należałoby zadać sobie pytanie, czy policja zawsze interweniuje zgodnie z "literą" prawa, a również czy swoich kompetencji nie przekracza.
O godzinie 15 w spontanicznym odruchu kibice zamieszkujący centrum miasta postanowili wspólnie przejść na stadion w Parku Miejskim. Warty odnotowania jest fakt iż dwa poprzednie pochody, które były o wiele bardziej liczne spotykały się z bardzo przyjaznym nastawieniem mieszkańców Grudziądza, co udowadnia fakt iż te przemarsze nie zagrażały w żaden sposób mieniu czy też komukolwiek z obywateli. Dlatego niezrozumiała jest dla nas interwencja Policji wymierzona w kulturalnie zachowujących się kibiców żużla. Ogromna większość z zatrzymanych na Placu Stycznia osób to niepełnoletni kibice, pochodzący z niezamożnych rodzin, dla których to mecze u siebie są swoistym świętem, ponieważ na inne rozrywki nie mogą sobie pozwolić. Sympatycy miejscowej drużyny biorący udział w pochodzie nie zakłócali porządku publicznego nie wznosząc okrzyków na cześć swojej drużyny. Mimo to grudziądzcy funkcjonariusze policji zainterweniowali w niezrozumiały dla wszystkich sposób.

Zatrzymanych ukarano mandatami w wysokości 200 zł, co więcej Policjanci nie pouczyli o możliwościach i konsekwencjach wynikających z odmowy przyjęcia mandatu.


W związku z powyższym grupa „Ultras Brigade’05” zawiesza swoją działalność do odwołania lub wyjaśnienia sprawy ponieważ nie możemy sobie pozwolić, aby wizerunek na który pracujemy już czwarty rok został zachwiany przez zdecydowanie przesadzoną interwencje policji.


Według wyjaśnień pani komisarz Marzeny Kostrzewskiej (informacja, która pojawiła się w gazecie Pomorskiej), jakoby w dniu 3 maja kibice żużlowi, zakłócali porządek publiczny idąc ulicą, trasy przelotowej! Wszyscy kibice tak jak normalni piesi, szli wyznaczonym do tego miejscem, czyli chodnikiem – mija się z prawdą.


Ponadto stwierdziła, że młodzież idącą na stadion, uczestniczyła w zbiegowisku publicznym. Nadmieniamy, iż zgodnie z art.254 §2 kodeksu karnego przez zbiegowisko publiczne rozumie się niekontrolowane pod względem przebiegu zgromadzenie ludzi, którymi kieruje wspólny cel np. przeciwstawienie się władzy, zaatakowanie „innych”, w tym kibiców wrogiej drużyny sportowej, przeciwników politycznych, etnicznych, rasowych i in. Nie jest natomiast „zbiegowiskiem publicznym” zorganizowany pochód, manifestacja… Zgodnie z tym wyjaśnieniem uczestnicy naszego przemarszu powinni atakować kibiców innej drużyny! Naszym celem tak jak wspomnieliśmy wyżej, jest wspólny, kulturalny doping naszej drużyny, a nie atakowanie kogokolwiek.