joomla templates top joomla templates template joomla

Jak sprawdzić stan oleju silnikowego?

Olej silnikowy odpowiedzialny jest za smarowanie poszczególnych elementów jednostki napędowej, co ma zagwarantować jej prawidłową pracę oraz zapobiegać przed zatarciem. Regularna kontrola stanu oleju silnikowego jest kluczowa dla prawidłowej eksploatacji silnika. Kiedy i jak należy sprawdzać poziom oleju silnikowego?
 
Systematyczna kontrola poziomu oleju silnikowego powinna być nierozłącznym elementem eksploatacji samochodu. Producenci samochodów, w instrukcji obsługi pojazdów zawierają informację na temat tego, jak często olej silnikowy powinien być sprawdzany i wymieniany. Pewne jest jednak, że przynajmniej jeżeli chodzi o kontrolę poziomu oleju silnikowego, powinniśmy to robić częściej, niż zalecają producenci. Istnieje wiele objawów, które mogą doprowadzić do szybszego zużywania oleju silnikowego – są one najczęściej uzależnione od stanu technicznego pojazdu oraz od sposobu eksploatacji samochodu przez kierowcę. Wśród nich warto wymienić kilka najpopularniejszych.
 
Pamiętajmy o tym, że nowy samochód w pierwszych tygodniach eksploatacji będzie zużywał więcej oleju silnikowego, niż auto używane. Podobnie, szybciej olej silnikowy będą zużywały pojazdy znajdujące się pod sporym obciążeniem w trakcie pracy, czyli m.in. auta ciągnące przyczepy. Tak samo, samochody, które są dość wysoko kręcone w zakresie obrotów silnika mogą szybciej zużywać olej, w porównaniu z tymi spokojniej eksploatowanymi. Większe ilości oleju silnikowego zużywane są przez samochody zimą, aniżeli latem. Tak samo, auta wyposażone w instalację gazową LPG mają tendencję do szybszego zużywania oleju w zestawieniu z autami wyposażonymi wyłącznie w silniki benzynowe lub wysokoprężne.
 
Przejdźmy zatem do tego, jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie. Otóż w większości pojazdów, należy to uczynić na zimnym silniku lub po odczekaniu co najmniej 10 minut od momentu zakończenia jazdy. Istnieje również kilka rodzajów samochodów, które posiadają specjalne normy dla sprawdzania poziomu na gorącym silniku. Pamiętajmy, że przy sprawdzaniu poziomu oleju silnikowego w aucie samochód powinien stać na równej drodze. Wówczas możemy otworzyć maskę, zlokalizować korek wlewu do miski olejowej, obok którego powinien znajdować się bagnet. Wyciągamy bagnet, przecieramy go chusteczką i wkładamy z powrotem. Ponownie wyciągamy bagnet i sprawdzamy poziom oleju silnikowego. Na samym dole bagnetu znajduje się przedziałka, z dwiema wartościami kontrolnymi – min. i max. Jeżeli poziom oleju silnikowego znajduje się w tym przedziale, wówczas nie powinniśmy mieć powodów do zmartwień. 
 
W przypadku, gdy poziom oleju znajduje się tuż nad wartością minimalną warto zastanowić się nad dolaniem oleju. Pamiętajmy, aby braki oleju silnikowego uzupełniać dokładnie tym samym płynem, o identycznych wartościach jak ten, który aktualnie odpowiedzialny jest za smarowanie poszczególnych elementów jednostki napędowej, gdyż wyłącznie takie działanie jest w stanie zagwarantować bezproblemową i długotrwałą eksploatację silnika samochodowego na dystansie wielu kilometrów. Przy wyborze oleju silnikowego warto korzystać z usług sprawdzonych sklepów internetowych – oleje silnikowe w iParts.pl pochodzą wyłącznie od najlepszych producentów z całego świata.