joomla templates top joomla templates template joomla

Tramwaj wodny w Grudziądzu. Możliwe? Warte chyba rozważenia?

Czy po Wiśle pływać będzie tramwaj wodny? Jest inicjatywa, są wyliczenia pomysłodawczyni, pozostaje jedynie przedstawienie pomysłu osobie, która ma możliwość znalezienia na to środków i sfinansowania projektu.
 
 
Pomysłodawcą projektu i  koncepcji jest Zofia Chlebowska, która rozesłała swój pomysł z prośbą o zaopiniowanie jej koncepcji – przez przedstawienie jej włodarzom miasta – również nam (red.). Jak mówi: 
- „wolałam się najpierw skonsultować z różnymi podmiotami, czy takie coś by mogło się cieszyć zainteresowaniem wśród mieszkańców i czy warto dalej forsować mój pomysł” .
 
Pani Zofia cały projekt i koncepcję użytkowania opisała bardzo dokładnie i jak sama mówi: 
 
- „eksploatację mam opisaną co do najdrobniejszego szczegółu , co do 1 złotówki. Serwis, remonty, szkolenia gwarantuje odrębną umową producent. Nie zanudzałam tymi detalami w ogólnym zarysie, bo nie o to chodzi. Mam nawet rozpisane systemy rat gdyby brać kredyt, czy leasing , mam nawet doradcę od leasingu”.
 
Koncepcja tramwaju wodnego wydaje się przynajmniej interesująca. Inicjatorka wymienia w swoim projekcie – propozycji – wiele argumentów, które mogą przemawiać za sensem realizacji takiej inwestycji. Turystyka przejazdowa oparta na grupach szkolnych, zakładów pracy, rencistów-emerytów, turystów indywidualnych, zorganizowanych grup rowerzystów, motocyklistów itp.
 
Nam się wydaje, że w grę wchodzić by mogła nawet regularna komunikacja miejska, lub sezonowa. Taki tramwaj kursuje np: w Bydgoszczy. Podróż spod kanału na Rządzu do nowego portu, który właśnie powstaje przy centrum Alfa by mogła być atrakcyjna również dla mieszkańców, a użytkowanie takiego tramwaju nie musi się ograniczać do widoku Starego Miasta, chociaż zapewne by była to główna atrakcja dla turystyki, a pewnie również dla mieszkańców w okresie letnim.
 
Sprawa pozornie prosta, ale inicjatywa dosyć kosztowna, chociaż na tle wielu wydatków  budżetowych Grudziądza wcale nie wygląda tak drogo, możliwe też, że w przypadku zdolnego urzędnika wcale nie taka trudna – jeżeli udało by się pozyskać pieniądze na ten cel ze źródeł zewnętrznych? 
 
Jak to się mówi: 
„ do odważnych i pomysłowych świat należy”
 
{media load=media,id=1105,width=640,align=center,display=inline}