joomla templates top joomla templates template joomla

Z pieskiem na spacer do piaskownicy

włącz . Opublikowano w Grudziądz publicystyczny

Mało kto pamięta, a jeszcze mniej osób przestrzega Załącznika Nr 2 do Uchwały Nr VII/55/06 Rady Miasta Grudziądza z dnia 28.06.2006, której dokładna nazwa brzmi: REGULAMIN UTRZYMANIA ZWIERZĄT NA TERENIE GRUDZIĄDZA.
 
Reguluje szczegółowe zasady utrzymania zwierząt domowych i gospodarskich na terenie nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Grudziądza. 
 
Nie jest do dokument "unikatowy" ale większość gmin posiada takie regulacje, które jako prawo lokalne regulują zasady współżycia społecznego i obowiązki mieszkańców. 
 
Niestety prawo to nadal jest raczej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością. Mimo tego, iż zdarza się, że  właściciel czworonoga posprząta po swoim pupilu, to jednak nadal jest to wyjątek od reguły. Świadomość społeczna wciąż jest daleko za "światem cywilizowanym". 
 
Może się wydawać, że "jeśli ktoś nie zapłaci to nie zrozumie" jednak chyba sprzątanie po pieskach jest czymś więcej niż obowiązek, to raczej kultura. 
 
Administracja osiedlowa też nie pomaga. Można by przecież zorganizować specjalne wybiegi na osiedlach w porozumieniu z władzami miasta, może nawet ogrodzone, lub wydzielone w jakiś sposób, gdzie czworonogi swobodnie i do woli by mogły się wybiegać i załatwić swoje potrzeby. 
 
O ile "psia kupa" gdzieś w krzakach jest jeszcze problemem dla zwykłego przechodnia często odległym o tyle w piaskownicy już nie. Tu już nawet załatwianie przez pieska "lżejszych potrzeb" stanowi poważne zagrożenie, dla najmłodszych.
 
Niestety i w tym wypadku często mieszkańcom brakuje wyobraźni, chociaż rodziców, którzy zwracają właścicielom czworonogów uwagę, gdy Ci pojawiając się w miejscach dla najmłodszych, już łatwiej można spotkać. 
 
Prawo lokalne osadzone w REGULAMINIE UTRZYMANIA ZWIERZĄT NA TERENIE GRUDZIĄDZA precyzuje dokładnie zakazy związane z utrzymaniem zwierząt domowych. Jednym z nich jest cyt. "dopuszczanie do wchodzenia przez  zwierzęta domowe do piaskownic na placach zabaw dla dzieci". Wydaje się, że zakaz ten można rozszerzyć nawet szerzej niż same piaskownice, bo przecież piasek znajduje się w takich miejscach nie tylko w piaskownicy, ale często przy bujaczkach, zjeżdżalniach i innych sprzętach mających służyć dziecku do zabawy.
 
Zakaz zakazem ale nic nie zastąpi wyobraźni, a więc dbajmy o psiaki, ale też i najmłodszych, a także o własną kulturę.
 

 
 

wyciąg z: REGULAMIN UTRZYMANIA ZWIERZĄTNA TERENIE GRUDZIĄDZA
 
Zakazy związane z utrzymaniem zwierząt domowych. Zabrania się:
 
1. Wypuszczania zwierząt domowych bez opieki;Urząd Miejski w Grudziądzu
 
2. Pozostawiania zwierząt domowych bez nadzoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz;
 
3. Uwiązywania i pozostawiania bez opieki psów przed sklepami, zakładami usługowymi, lokalami gastronomicznymi,  i innymi obiektami użyteczności publicznej. Właściciel powyższego obiektu powinien w sposób czytelny oznakować obiekt informacją o zakazie uwiązywania psów;      
                                                  
4. Doprowadzania zwierzęcia przez drażnienie, szczucie lub płoszenie do tego, że staje się onoagresywne i niebezpieczne;
 
5. dopuszczania do wchodzenia przez  zwierzęta domowe do piaskownic na placach zabaw dla dzieci;
 
6. dopuszczania do wchodzenia przez  zwierzęta domowe na plaże znajdujące się w granicach administracyjnych  Grudziądza – w okresie od 1 maja do 30 września, jeże4li administrator wprowadził taki zakaz;
 
7. Wprowadzania zwierząt domowych do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, szpitali, obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, których administracje wprowadziły taki zakaz;
 
8. Pozostawiania psów na balkonach podczas nieobecności właściciela w mieszkaniu;
 
9. W budynkach wielomieszkaniowych utrzymywania zwierząt domowych w mieszkaniach w ilościach stwarzających uciążliwości dla zamieszkujących w nich ludzi, w szczególności prowadzenie hodowli psów lub kotów;
 
10. Utrzymywania kotów w pomieszczeniach wspólnego użytkowania (piwnice, klatki schodowe, pralnie, suszarnie itp.)