joomla templates top joomla templates template joomla

Alliance Francaise w Grudziądzu

grudziadz.pl; Biuro Prezydenta włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

altW Grudziądzu powstanie Filia Alliance Française. W ubiegłym tygodniu w naszym mieście gościli Pascal Schaller, Attachè ds. współpracy językowej Ambasady Francji i Irena Kruszka, Dyrektor AF w Toruniu, by omówić szczegóły działań samorządu i AF.

- Pomysł utworzenia oddziału Alliance w Grudziądzu pojawił się już kilka miesięcy temu, ale w tym roku cała sprawa nabrała tempa. Pieczę nad całym projektem powierzyłem Tomaszowi Szymańskiemu, Radnemu Sejmiku Województwa, który dzięki współpracy z poszczególnymi departamentami Urzędu Marszałkowskiego ma możliwość koordynowania współpracy z AF – mówi prezydent Robert Malinowski.

Największa i najstarsza sieć szkół języka francuskiego na świecie rozpocznie swoją działalność w Grudziądzu w czerwcu br. Współpracę z miastem podejmie m.in. w zakresie turystyki, edukacji, kultury, możliwości egzaminowania i wydawania dyplomów francuskiego Ministerstwa Edukacji. W ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko koordynatora placówki w naszym mieście.

- W tej sprawie w Toruniu odbyłem kilka spotkań, w Grudziądzu rozmawialiśmy o szczegółach, obejrzeliśmy także lokal. Planujemy, aby w Grudziądzu Alliance Française miała swoją siedzibę w miejscu dawnej Informacji Turystycznej, która zostanie przeniesiona na Rynek. Taka lokalizacja pozwoli na pełną współpracę z Zespołem Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, gdzie funkcjonują klasy z językiem francuskim – mówi Tomasz Szymański, radny Sejmiku.

Warto dodać, że otwarciu filii towarzyszyć będą imprezy kulturalne, zaplanowano m.in. koncert z okazji Święta Muzyki i wystawę pt. „Mosty w Paryżu”.

Przypomnijmy, Alliance Française działa w naszym kraju od 1910 r. Obecnie posiada 16 Ośrodków w 16 miastach Polski. Nad jakością nauczania czuwa Polski Komitet Alliance Française oraz Delegatura Generalna Alliance Française de Paris. Uczelnia oferuje specjalizację i fachowość w nauczaniu języka francuskiego. Dodatkowo organizuje kursy przygotowujące do egzaminów DELF/DALF/DL, spotkania z językiem i kulturą Francji oraz wyjazdy do tego kraju.
Biuro Prezydenta