joomla templates top joomla templates template joomla

Gazeta Pomorska: Uczą jak poskromić psa

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

- Pies będzie słuchał kogoś, kogo kocha, ale jednocześnie czuje przed nim respekt - twierdzi Tadeusz Karnicki, z bydgoskiego ośrodka szkolenia psów "Etos", który prowadzi w Grudziądzu grupowe treningi czworonogów i przewodników.

Aleksandra Pasis, sobota 3 października 2009 r. 

Zaczęło się od Ramzesa, owczarka niemieckiego.
- Pies atakował wszystko i wszystkich - mówi Jacek Błażejewski, właściciel Ramzesa. - Nie mogliśmy sobie z nim poradzić. Szukaliśmy szkolenia w Grudziądzu, jednak nie znaleźliśmy. W końcu zdecydowaliśmy się dojeżdżać do Bydgoszczy. Byliśmy na kilku lekcjach w "Etosie" i zaproponowaliśmy przeniesienie szkolenia na grunt grudziądzki. Udało się.

Dzięki temu, od niedawna, właściciele psów z Grudziądza nie muszą już ze swoimi pupilami wyjeżdżać na szkolenia do sąsiednich miast.
Psy szkolą się w terenie
W Grudziądzu na ćwiczenia z podstaw posłuszeństwa przychodzi od kilku do kilkunastu czworonogów. Psy uczą się między innymi reagowania na komendy "siad", "waruj", "równaj" a także przychodzenia na zawołanie właściciela.

- Są psy, które atakują przechodniów, rzucają się na inne psy, spuszczone ze smyczy nie wracają - mówi Tadeszu Karnicki. - My staramy się szkolić psy, żeby niwelować te problemy.
Właściciele uczą złych nawyków
Ważnym aspektem w kształtowaniu charakteru psa jest zachowanie jego właścicieli. - Większość zwłaszcza złych nawyków zwierzęcia to wynik niekonsekwencji, pobłażania i oczywiście "kochania" pupili na wyrost. Najwięcej chętnych na szkolenie zgłasza się, gdy uświadomią sobie, że pies "wszedł im na głowę" i zaczął dominować w domu - mówi trener.

- Do Zefira nie można było podjeść, pogłaskać - wspomina Emilia Jagodzka, właścicielka dwuletniego owczarka. - Swoje lęki skrywał pod jeżącą się sierścią, oznaczającą oczywiście postawę agresora. Po kilku systematycznych zajęciach szkoleniowych są pozytywne efekty.

Także właściciele Ramzesa zaobserwowali zmianę w jego zachowaniu. - Po dwóch miesiącach treningu pies stał się pokorniejszy - zauważa Jacek Błażejewski. - Kiedyś nie do pomyślenia było, na przykład żeby spokojnie stał "bez nerwów" obok przejeżdżających rowerzystów.
Boa i pytony nad Wisłą
Grudziądzanie, którzy są miłośnikami nie tylko psów, ale także innych gatunków zwierząt, mają dziś okazję zobaczyć je na skwerku przy Flisaku. Okazją do tego jest festyn z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt. Będą pokazy zabiegów pielęgnacyjnych oraz konkurs na "najmilszego przyjaciela". Oprócz tego zaplanowano akcję adopcji psów ze schroniska i bezpłatnego chipowania czworonogów. Sobotnia impreza rozpocznie się o godz. 13.00.