joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzka „Solidarność” na demonstracji w Warszawie

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomościPonad 50 osób reprezentujących grudziądzkie zakłady pracy wzięło udział w wielkiej manifestacji NSZZ „Solidarność”, która odbyła się 30 czerwca w Warszawie. Członkom „Solidarności” z Grudziądza przewodniczył przewodniczący Podregionu Grudziądz – Krzysztof Brzeski, do Warszawy pojechali także członkowie Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska. Grudziądzanie mają szczególny powód do protestu. Na wielkim transparencie niesionym m.in. przez pracowników WZU widniał napis „Nie dla wniesienia do Bumaru. www.wprp.grudziadz.com ”.

Na miejscu zbiórki – Placu Zwycięstwa grudziądzanie zbierali podpisy pod petycją przeciwko włączeniu grudziądzkich WZU do Bumaru. Rząd próbuje zniszczyć dobrze prosperujący zakład i na to nie może być zgody. Nie ma także zgody na 24-procentowe bezrobocie w Grudziądzu, na arogancję władzy, zakłamanie polityków. W swoim wystąpieniu o godz. 13.00 przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zapowiedział, że związkowcy domagają się podniesienia płacy minimalnej, obniżenia akcyzy, polityki prorodzinnej, obniżenia podatku do stanu z 2010 r., przekazania środków na Fundusz Pracy i zwiększenia liczby osób uprawnionych do korzystania z pomocy społecznej.

Piotr Duda złożył w imieniu wszystkich członków „Solidarności” wiązankę kwiatów pod Krzyżem Papieskim na placu Zwycięstwa, miejscem, gdzie w 1979 roku Jan Paweł II zawołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”. Następnie manifestacja przekształciła się w 4-kilometrowy pochód, który przeszedł od Placu Piłsudskiego przez Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat do ulicy Wiejskiej. Tam z budynków Sejmu RP do manifestujących grudziądzan wyszła poseł Marzenna Drab, która oświadczyła, iż w pełni popiera postulaty grudziądzkich związkowców.

Do manifestujących dołączył także były kandydat na prezydenta Grudziądza – Alexander Pawłowski. Na Alejach Ujazdowskich przed gmachem Rady Ministrów kibice piłkarscy rozwiesili czarne plakaty i skandowali ich treść „Donald ty Matole, Twój rząd obalą kibole !” Gniew, złowrogie okrzyki, pięści i palce podniesione na znak zwycięstwa – to główne oznaki determinacji kibiców. Przy Parku Ujazdowskim 4-kilometrowy pochód został rozwiązany. Wzięło w nim udział prawie 75 tysięcy członków i sympatyków „Solidarności”, o wiele więcej, niż podają przekłamujące media prorządowe w stylu tvn. Przewodniczący Krzysztof Brzeski zapowiada, że grudziądzka organizacja związkowa weźmie udział w kolejnym proteście we Wrocławiu 17 września (jest to termin zapowiedziany przez Piotra Dudę, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „S”).


Demonstracja Solidarnosci_5 Demonstracja Solidarnosci_27 Demonstracja Solidarnosci_35 Demonstracja Solidarnosci_65