joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzkie obchody 6 rocznicy śmierci Jana Pawła II

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W sobotę 2 kwietnia odbyły się w Grudziądzu uroczystości związane z szóstą rocznicą odejścia do Domu Ojca największego Polaka wszechczasów, Honorowego Obywatela Grudziądza – błogosławionego Jana Pawła II. Karol Wojtyła jako Papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat 16 października 1978 roku, pontyfikat bardzo długi, bo trwający prawie 27 lat do chwili śmierci w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku. Jan Paweł II był niewątpliwie likwidatorem komunizmu w Polsce i całej Europie wschodniej, a do historii przejdzie jako papież, który przeprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej.

W dekanacie Grudziądz II uroczystości upamiętniające postać Wielkiego Papieża odbyły się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie w sobotę o godz. 18.00 została odprawiona uroczysta Msza święta koncelebrowana, dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Słowo Boże wygłosił ks. prałat Stanisław Andrik, który po raz pierwszy odmówił z wiernymi modlitwę z prośbą o kanonizację Jana Pawła. Po Mszy św. odbył się koncert rocznicowy w wykonaniu nowego chóru parafialnego pod dyrekcją p. Józefa Mossakowskiego.

W dekanacie Grudziądz I uroczystości rozpoczęły się w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja o godzinie 20.00. W kościele zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej, następnie o godz. 21.30 na placu przed Bazyliką od strony Głównego Rynku rozpoczął się pokaz multimedialny. Kulminacyjnym punktem wieczoru było „zatrzymanie zegara” na 3 minuty w godzinie śmierci Papieża, o godz. 21.37. W ten sposób grudziądzanie oddali hołd pamięci Honorowego Obywatela Grudziądza i wybitnego Polaka. Na uroczystości nie było żadnego z prezydentów Grudziądza: władzę reprezentowali radni: Marek Czepek, Piotr Jezierski i Arkadiusz Goszka.

W tym samym czasie, o godzinie 21.00 odbył się uroczysty Apel Jasnogórski w kościele młodzieżowym Księży Marianów p.w. Niepokalanego Serca NMP przy ul. Mickiewicza. Warto nadmienić, że w bieżącym tygodniu odbywa się pielgrzymka do Grobu Jana Pawła II zorganizowana przez Bazylikę Kolegiacką. Grudziądzanie z parafii św. Mikołaja pod przewodnictwem proboszcza, ks. kanonika Dariusza Kunickiego przebywają w Watykanie, a w niedzielę 3 kwietnia zobaczymy ich w TV o godz. 12.00 podczas transmisji modlitwy „Anioł Pański” z papieżem Benedyktem XVI.

Grudziadzkie obchody 6 rocznicy smierci  Jana Pawla II_2 Grudziadzkie obchody 6 rocznicy smierci  Jana Pawla II_3 Grudziadzkie obchody 6 rocznicy smierci  Jana Pawla II_4 Grudziadzkie obchody 6 rocznicy smierci  Jana Pawla II_5