joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzkie obchody 6 rocznicy śmierci Jana Pawła II

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

W sobotę 2 kwietnia odbędą się w Grudziądzu uroczystości związane z szóstą rocznicą odejścia do Domu Ojca największego Polaka wszechczasów, Honorowego Obywatela Grudziądza – błogosławionego Jana Pawła II. Karol Wojtyła jako Papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat 16 października 1978 roku, pontyfikat bardzo długi, bo trwający prawie 27 lat do chwili śmierci w Watykanie 2 kwietnia 2005 roku.

Jan Paweł II był niewątpliwie likwidatorem komunizmu w Polsce i całej Europie wschodniej, a do historii przejdzie jako papież, który przeprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej.

W dekanacie Grudziądz II uroczystości upamiętniające postać Wielkiego Papieża odbędą się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Bydgoskiej 11, gdzie w sobotę o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Po Mszy św. odbędzie się koncert rocznicowy w wykonaniu parafialnego chóru „Dzwon” pod dyrekcją p. Józefa Mosakowskiego.

W dekanacie Grudziądz I uroczystości rozpoczną się w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja o godzinie 20.00. W kościele zostanie odprawione nabożeństwo Droga Krzyżowa, następnie o godz. 20.30 na placu przed Bazyliką od strony Głównego Rynku rozpocznie się pokaz multimedialny. Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie „zatrzymanie zegara” na 3 minuty w godzinie śmierci Papieża, o godz. 21.37. W ten sposób grudziądzanie z prezydentem Robertem Malinowskim oddadzą hołd pamięci Honorowego Obywatela Grudziądza i wybitnego Polaka.

W tym samym czasie, o godzinie 21.00 odbędzie się uroczysty Apel Jasnogórski w kościele młodzieżowym Księży Marianów p.w. Niepokalanego Serca NMP przy ul. Mickiewicza. Warto nadmienić, że w bieżącym tygodniu odbywa się pielgrzymka do Grobu Jana Pawła II zorganizowana przez Bazylikę Kolegiacką. Grudziądzanie z parafii św. Mikołaja pod przewodnictwem proboszcza, ks. kanonika Dariusza Kunickiego przebywają dziś w Watykanie, a w niedzielę 3 kwietnia zobaczymy ich w TV o godz. 12.00 podczas transmisji modlitwy „Anioł Pański” z papieżem Benedyktem XVI.