joomla templates top joomla templates template joomla

Grudziądzkie obchody pierwszej rocznicy tragedii smoleńskiej

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Podobnie jak w całym kraju, tak i w Grudziądzu trwają obchody 71-szej rocznicy zbrodni katyńskiej i pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej. W sobotę 9 kwietnia o godz. 17.30 w kościele gar-nizonowym św. Franciszka Xawerego została odprawiona koncelebrowana Msza święta za dusze śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz 94 pozostałych ofiar katastrofy lotniczej. We Mszy św. udział wzięła m.in. posłanka Ziemi kujawsko-pomorskiej – Marzenna Drab oraz członkowie grudziądzkiego koła Prawa i Sprawiedliwości, a także klubu Gazety Polskiej, członkowie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Podregionu Grudziądz - Krzysztofem Brzeskim oraz członkowie Ruchu dla Grudzią-dza z radnym RdG Krzysztofem Kosińskim.

Po odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” wszyscy udali się do Pomnika Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Mickiewicza. Nad pomnikiem, odsłoniętym w 2000 roku przez kapelana Rodzin Katyńskich – śp. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, zawisła biało-czerwona flaga. Delegacje wszystkich wymienionych wyżej organizacji zapalili znicze i złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Okolicznościowe przemówienie wygłosili: przewodniczący Klu-bu Gazety Polskiej w Grudziądzu oraz Poseł Marzenna Drab, która poinformowała zebranych o ko-lejnym nikczemnym wydarzeniu w Smoleńsku – kradzieży tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci prezydenta Kaczyńskiego i 96 ofiar zeszłorocznej tragedii.

Pani Drab zachęciła zebranych do udziału w niedzielnych uroczystościach, zapowiedziała apel pod pomnikiem Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w godzinie ubiegłorocznej katastrofy, rano o godz. 8.41. Stąd nastąpi wyjazd do Warszawy 40 członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości na uroczyste obchody tragedii smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w godzinach popołudniowych. Wieczorem z inicjatywy PiS i Jarosława Kaczyńskiego o godz. 19 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się Msza św. za dusze Ofiar Smoleńska, transmitowana przez TV TRWAM. Natomiast w Grudziądzu Msze święte w intencji śp. Prezydenta i Ofiar katastrofy zostaną odprawione we wszystkich kościołach parafialnych: w bazylice św. Mikołaja uroczysta suma zostanie odprawiona o godz. 10; w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego – również suma, ale o godz. 12.15, ponadto Msza św. wieczorna o godz. 18.00. Także w niedzielne południe o godz. 12.00 pod Pomnikiem Solidarności przy ul. Wybickiego o godz. 12 zo-staną zapalone znicze i złożone kwiaty. Warto przypomnieć, że pomnik został odsłonięty 30 paź-dziernika 2006 roku osobiście przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz twórcę „Solidarności” śp. Annę Walentynowicz.

Obchody rocznicy katastrofy smolenskiej_1 Obchody rocznicy katastrofy smolenskiej_6 Obchody rocznicy katastrofy smolenskiej_9 Obchody rocznicy katastrofy smolenskiej_18