joomla templates top joomla templates template joomla

Kapituła nagrody im. ks. Pasierba

grudziadz.pl; Biuro Prezydenta.

altKapituła ogólnopolskiej nagrody im. ks. Janusza Pasierba zebrała się wczoraj, tj. 22 września w Ratuszu, by omówić sylwetkę kolejnego laureata. Nazwisko wyróżnionej osoby poznamy, gdy wyrazi zgodę na otrzymanie nagrody.

W skład zespołu wchodzą ks. inf. Tadeusz Nowicki, Przewodniczący Kapituły, Robert Malinowski, Prezydent Grudziądza, Karola Skowrońska, Prezes Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, Jadwiga Drozdowska z grudziądzkiego Muzeum oraz Tomasz Wołowski i Sławomir Szymański, prezes i wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej. Przyznają oni raz w roku nagrodę osobie, która w swojej twórczości artystycznej prezentuje wartości, odpowiadające ideom ks. prof. Janusza Pasierba. Patron nagrody, to uczony, artysta, historyk sztuki i poeta, jeden z najwybitniejszych twórców polskiej kultury. Urodził się 7 stycznia 1929 r. w Lubawie na Pomorzu, po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie rozpoczął swoje kapłańskie posługiwanie w Grudziądzu w parafii św. Mikołaja. Zmarł 15 grudnia 1993 r.

Warto dodać, że nagrodę im. ks. Janusza Pasierba ustanowiła w 1996 r. Rada Miejska z inicjatywy grudziądzkiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wyróżnienie ma na celu, z jednej strony promowanie postaci, które w swojej twórczości artystycznej hołdują wartościom chrześcijańskim, a z drugiej gromadzenie wokół tej inicjatywy wybitnych osobistości pochodzących z Grudziądza i Pomorza.