joomla templates top joomla templates template joomla

Nagrody na Dzień Teatru

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, 26 marca, nagrody otrzyma dwoje grudziądzan: Anna Janosz, dyrektor CK Teatr i Jerzy Rębisz. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznał Annie Janosz wyróżnienie w kategorii „Kultura” za organizację Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej. Festiwal został zauważony i doceniony nie tylko przez widzów z naszego miasta, ale także regionu.

W marcu ruszyła VIII edycja festiwalu Grudziądzka Wiosna Teatralna. W ramach cyklu pod hasłem „Demon w Teatrze” zobaczyliśmy już sztukę pt. „W nocy na starym rynku” Teatru Żydowskiego z Warszawy, w sobotę, 26 marca zostaną wystawione „Zaświaty, czyli czy pies ma duszę” Och-teatru z Warszawy, kolejne festiwalowe propozycje to: „Mistrz i Małgorzata” Teatru Polskiego ze Szczecina, „Tajbełe i jej demon” Kameralnego Teatru NN z Lublina oraz „Igraszki z diabłem” Teatru Adama Mickiewicza z Częstochowy. Ponadto, zaplanowano również teatralny maraton, który będzie okazją do obejrzenia 2 spektakli Teatru Telewizji: „Dybuk” i „Igraszek z diabłem”.

Z kolei członkowie kapituły Nagrody im. Aleksandra Gąssowskiego, wręczanej osobie, która w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju Teatru w naszym mieście, przyznali 11. Statuetkę Aleksandra Jerzemu Rębiszowi.  Kapituła doceniła ciągłą gotowość Jerzego Rębisza do współpracy z CK Teatr. Dzięki laureatowi mogliśmy w ramach Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej oglądać w kinie spektakle zrealizowane dla Teatru Telewizji.

Jerzy Rębisz ukończył pedagogikę kulturalno-oświatową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1974 r. podjął pracę w grudziądzkim kinie „Orzeł”, które wkrótce przekształcił w kino „studyjne” prezentujące głównie ambitne, artystyczne filmy. Przy placówce działał Grudziądzki Dyskusyjny Klub Filmowy oraz powstała Młodzieżowa Akademia Filmowa. Od 1981 r. laureat prowadzi kino „Helios”. Rębisz był także członkiem prezydium Polskiej Federacji DKF w czasie, gdy prezesem jej był Janusz Zaorski, a wcześniej Andrzej Wajda. Należał również do zarządu Stowarzyszenia „Kina Polskie”.

Warto dodać, że nagroda im. Aleksandra Gąssowskiego po raz pierwszy wręczona została 10 lat temu. Otrzymał ją ówczesny prezydent Grudziądza, Tomasz Pasikowski. W kolejnych latach laureatami byli Mirosław Garbacz, Robert Czechowski, Irena Sochacka, Zbigniew Kulwicki, Katarzyna Karow, Jerzy Rochowiak, dyrektor CK Teatr Anna Janosz oraz Marek Czekała.