joomla templates top joomla templates template joomla

Oznakuj swojego psa

grudziadz.pl włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Trwa akcja wszczepiania mikroprocesorów i rejestracji psów na terenie gminy-miasto Grudziądz. Od 2008 r. oznaczono już w ten sposób ok. 50% populacji tych zwierząt. Prowadzeniem i koordynacją kampanii pn. „Podaj Łapę” zajmuje się Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt z Gdańska, które podpisało umowy z lecznicami zwierząt działającymi na terenie Grudziądza. Dane dotyczące naszych czworonogów zostają wprowadzone do ogólnopolskiego rejestru. Baza danych dostępna jest przez Internet i umożliwia szybkie odnalezienie właściciela psa, a dostęp do niej mają wyznaczone osoby z Komendy Policji w Grudziądzu, Straży Miejskiej, schroniska oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Grudziądzu.

Od początku akcji na rejestrację i identyfikację przez internetową bazę danych zostały poniesione koszty: 75 tys. zł w roku 2008 r., 75 tys. zł w 2009 r. oraz 50 tyś zł w roku bieżącym.

Obecnie każdy pies, który zabierany jest ze schroniska dla zwierząt ma wszczepiony mikroprocesor. Jeżeli fundusze na to pozwolą, taka akcja będzie kontynuowana również w latach następnych. Docelowo, do zarejestrowania w ten sposób swojego pupila, planuje się zobligować każdego posiadacza czworonoga. 

Warto dodać, że według PTRiIZ w trakcie kampanii na podstawie chipów odnaleziono około 250 psów, które się zgubiły. W kilkunastu przypadkach zwierzęta były porzucane z dala od miejsca zamieszkania lub przywiązywane w lesie do drzewa. Znakowanie umożliwiło zlokalizowanie właścicieli, którzy ponieśli konsekwencje finansowe i prawne swojego postępowania, m.in. koszty utrzymania w schronisku, czy też kary porządkowe.