joomla templates top joomla templates template joomla

Rowerem przez most

W dniu dzisiejszym organizatorzy "masy krytycznej" zapraszają chętnych na przejazd mostem. Akcja ma na celu ukazać jak wygląda legalny przejazd przez most i z jakimi to się wiąże utrudnieniami w ruchu, a także jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów.

Zarząd Dróg Miejskich w piśmie skierowanym do Tomasza Kędziora argumentuje, że nie ma możliwości stworzenia ścieżki rowerowej po stronie torów kolejowych, gdyż jest to pas technologiczny używany do obsługi infrastruktury kolejowej. ZDM nie informuje jednak czy zwrócił się w tej sprawie bezpośrednio do zarządcy tego "pasa technicznego" i jaka była dokładnie odpowiedź.

Biorąc pod uwagę historię "Dworca Przedmieście" gdzie latami nie było dostępu do poczekalni dla podróżnych, a co wynikało tylko i wyłącznie z braku odpowiedniego pisma skierowanego do odpowiedniego podmiotu, także w tym przypadku nie można "wierzyć na słowo".

W przypadku "Dworca Przedmieście" wystarczyła interpelacja w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który zwrócił się bezpośrednio do władz Grudziądza, a te dopiero wtedy skierowały odpowiednie pytanie do zarządcy dworca - wcześniej mimo występowania problemu nie wiadomo czemu nie pomyślano o tym samodzielnie, a podróżni marzli zimą w trakcie mrozów.

Tak więc i w tym przypadku postaramy się zdobyć odpowiednie pismo - o ile takie zostało wysłane - i odpowiedź na nie.

ZDM podkreśla jednocześnie, że nie ma możliwości stworzenia na "chodniku dla pieszych" przejazdu dla rowerów, ponieważ przepisy zezwalają na taki przejazd jedynie w przypadku, kiedy szerokość chodnika wynosi minimum 2 metry, a równocześnie - jak argumentuje ZDM w oparciu o interpretację Komendanta Miejskiego Policji - ruch po drodze odbywa się z prędkością większą niż 60 km/godz.

Sytuacja nie jest prosta, a przejazd rowerem przez most nie należy do komfortowych, co właśnie ma ukazać dzisiejsza akcja, cyt:
- "legalnego, zgodnego z przepisami przejazdu przez most".

Jednocześnie ZDM w Grudziądzu zagroził usunięciem linku Grudziądzkiej Strony Rowerowej umieszczonej na stronie internetowej ZDM, a także jak to określono w piśmie:
-"kontakty z Panem ograniczone zostaną do minimum".

Przyczyną takiego zachowania zarządcy ma być wypowiedź dla lokalnych mediów Tomasza Kędziora, w którym zdaniem ZDM rzekomo sugerował, że władze miasta i jednostki administracyjne podległe Prezydentowi Grudziądza są: "bezczynne w tej sprawie".

Sama wypowiedź zapewne niefortunna, wzbudziła w ZDM aż takie emocje, że zamiast skierować prośbę o sprostowanie, wystosowało ŻĄDANIE - kogoś najwyraźniej to "zabolało". Sprostowanie Tomasz Kędzior już opublikował, także w formie ustnej w wywiadzie dla naszego serwisu, podczas przejazdu III Grudziądzkiej Masy Krytycznej w Grudziądzu.

W piśmie otrzymanym od ZDM, opisano dotychczasowe działania mające na celu rozwiązać problem przejazdu rowerem przez most w Grudziądzu. My skierowaliśmy pytanie do ZDM w sprawie pisma do Polskich Kolei Państwowych w sprawie "pasu technologicznego - czekamy na odpowiedź.

Dzisiejszy przejazd przez most, co podkreślają organizatorzy, nie ma formy zorganizowanej i każdy uczestniczy w niej na własną odpowiedzialnosć. Jak piszą na stronie organizatorzy, jeśli ktoś chce dołączyć, to jest mile widziany, ale musi pamiętać o następujących zasadach:

- Ten wyjazd nie ma organizatora! i każdy jedzie niezależnie i na własną odpowiedzialność,
- Przejazd ulicą na moście jest całkowicie legalny - wystarczy mieć kartę rowerową, motorowerową lub ukończone 18 lat.
- Bezpieczeństwo zależy od zachowania kierowców, którzy mogą poczuć się zniecierpliwieni, oraz naszego,
- Należy trzymać się co najmniej metr od krawędzi jezdni w celu uniknięcia niebezpieczeństwa zahaczenia o wysoki krawężnik, co groziłoby upadkiem,
- Pamiętamy, że naszym celem nie jest utrudnianie ruchu kierowcom, albowiem oni niczemu tu nie zawinili.