joomla templates top joomla templates template joomla

Uruchomienie trzeciego turbozespołu

grudziadz.pl; Biuro Prezydenta włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

OPEC Grudziądz Sp. z o.o. uruchomił trzeci turbozespół TUK-6 zwiększający ilość produkowanej energii elektrycznej. Oficjalnego uruchomienia nowego turbozespołu upustowo-kondensacyjnego dokonali wczoraj, tj. 16 czerwca wiceprezydent Marek Sikora oraz prezes Spółki, Marek Tołkacz.
Rozruch turbozespołu spowoduje wzrost zainstalowanej mocy elektrycznej z 12 MWe do 18 MWe, wzrost produkcji energii elektrycznej z 24 GWh/a do 68 GWh/a, a także przyrost praw majątkowych Odnawialnych Źródeł Energii o ponad 5 GWh/a oraz z wysokosprawnej kogeneracji o 68 GWh. Ponadto, minimalna moc średniomiesięczna z generatorów wyniesie ~ 7 MWe, natomiast oszczędność paliwa pierwotnego ok. 6600 Mg/a.

- Dzięki tej inwestycji Spółka będzie mogła zwiększyć ilość produkowanej energii, w tym tzw. zielonej, która powstaje z odnawialnych źródeł. W tym celu wykorzystana zostanie moc cieplna elektrociepłowni przy zachowaniu niezmienionej emisji szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery – mówi wiceprezydent Marek Sikora.

Przypomnijmy, OPEC Grudziądz dąży również do osiągnięcia efektów wynikających z Pakietu Energetyczno-Klimatycznego, który definiuje cele krajów Unii Europejskiej na 2020 r. Spółka zrealizowała 3 cele pośrednie wyznaczone dla Polski na 2010 r., w tym ograniczenie emisji CO2 o 6% w latach 2008-2012 w stosunku do 1988 r., poprawę efektywności energetycznej w stosunku do średniego zużycia energii finalnej z lat 2001-2005 oraz zwiększenie udziału energii OZE do 7,5% w bilansie energetycznym kraju.