joomla templates top joomla templates template joomla

W Grudziądzu - obchody 40-lecia „nowej matury”

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

Rok 1971 był ostatnim rokiem wdrażania reformy oświaty w PRL. Po raz pierwszy absolwenci liceów ogólnokształcących, którzy jako pierwsi ukończyli w 1967 ośmioklasową szkołę podstawową - przystąpili do egzaminu dojrzałości według nowej formuły: trzy egzaminy pisemne i trzy ustne (język polski, matematyka i jeden z przedmiotów wybranych: propedeutyka, historia, fizyka, chemia, biologia albo geografia).

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego o zbliżającej się maturze przypominają do dnia dzisiejszego dwa charakterystyczne oznaki budzącej się przyrody: kwitną już magnolie od strony ul. Sienkiewicza, za kilka dni zakwitną kasztany na boisku szkolnym.

Po 40-tu latach w auli I LO spotkają się nauczyciele i uczniowie tamtych wydarzeń, gdy dyrektorem szkoły był śp. Zbigniew Klubiński, a maturzystów egzaminowali m.in. pani prof. Maria Kalinowska, pani prof. Halina Wasiliew, pani prof. Helena Sobocińska, pani prof. Jolanta Obrycka, pan prof. Marian Boruciński, pan prof. Władysław Piłat, pan prof. Hubert Gumiński.

Doskonałą kronikę wydarzeń z maja/czerwca 1971 oraz dziennik lekcyjny klasy IV d z roku szkolnego 1970/71 obejrzą absolwenci I LO, którzy wezmą udział w specjalnym zjeździe absolwentów. Rozpocznie się w auli I LO w sobotę 7 maja, dokładnie 40 lat po pierwszym egzaminie pisemnym z matematyki. A warto dodać, że był to egzamin nowy, trudny, po raz pierwszy zawierał zagadnienia geometrii analitycznej, rachunku prawdopodobieństwa i analizy matematycznej (rachunek całkowy i różniczkowy).

Absolwenci-dziadkowie wspominać będą 3 tematy do wyboru z języka polskiego (a jednym z nich był temat wypracowania wymyślony przez polonistkę śp. Danutę Ostrowską i zatwierdzony przez Kuratorium Oświaty). W trakcie zjazdu absolwentów częściowo zapomniane wydarzenia, zapisane w 19-tu tomach „Pamiętnika” odczyta Wiesław Żurawski, który po ukończeniu studiów na UMK powrócił do „jedynki” już w charakterze nauczyciela matematyki.


Obchody 40-lecia nowej matury_1 Obchody 40-lecia nowej matury_2 Obchody 40-lecia nowej matury_5 Obchody 40-lecia nowej matury_4