joomla templates top joomla templates template joomla

Wieczór z Kawalerią w wydaniu Karoli Skowrońskiej

włącz . Opublikowano w Grudziądz wiadomości

" "Blaski i cienie życia rodzin kawalerzystów w grudziądzkim garnizonie" - pod takim tytułem odbyła się w grudziądzkim Klubie Garnizonowym arcyciekawa prelekcja Pani Karoli Skowrońskiej. Pani Karola jest niewątpliwie najbardziej znaną grudziądzanką, bowiem jej osobę utożsamia się z Fundacją na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej, której jest przewodniczącą od 1990 roku, czyli od II Zjazdu Kawalerzystów w Grudziądzu. Mgr Karola Skowrońska była wieloletnim dyrektorem Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego i w sposób bardzo uporządkowany przekazuje zdobytą wiedzę o grudziądzkiej Kawalerii kolejnym pokoleniom.

Uczestnikami jej prelekcji, która odbyła się w Klubie Garnizonowym przy ul. 6 Marca byli głównie członkowie grudziądzkiego Koła Przewodników Kujawsko-pomorskich i Pilotów Wycieczek, ale także żołnierze i osoby żywo zainteresowane historią naszego miasta. Uczestnicy prelekcji wyraźnie odczuli wielką miłość, jaką Pani Karola darzy kawalerzystów i byłe Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. We wspaniałych, mocno patriotycznych słowach przedstawiła zebranym problemy, zaszczyty i trudności rodzin byłych kawalerzystów w latach międzywojennych i po zakończeniu działań wojennych.

Swoją opowieść bogato cytowała żurawiejkami, poczynając od słynnego dowcipnego powiedzenia "...na pierwszym miejscu panna, przed panną - tylko koń !" Szczególnymi wspomnieniami prelegentka obdarzyła dwie postaci, absolwentów CWK: śp. Jerzego Waldorffa oraz Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza - śp. ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego. Zachęcała zebranych do częstych odwiedzin pomnika katyńskiego przy ul. Mickiewicza, którego odsłonięcia dokonał ks. prałat Peszkowski. Jednoczesnie oświadczyła, że Grudziądz jest jedynym miastem, gdzie odsłonięto nad Wisłą pomnik konia kawaleryjskiego. Długimi oklaskami nagrodzono wspomnienia prelegentki,

Karola Skowrońska otrzymała także w dowód wdzięczności obraz namalowany przez uczennicę Liceum Plastycznego - Martę Bajster (jest to praca, która zwyciężyła w ostatnim młodzieżowym konkursie plastycznym "Grudziądz w moich oczach").

Blaski i cienie zycia rodzin kawalerzystow_1 Blaski i cienie zycia rodzin kawalerzystow_6 Blaski i cienie zycia rodzin kawalerzystow_11 Blaski i cienie zycia rodzin kawalerzystow_12