joomla templates top joomla templates template joomla

Konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwość w Grudziądzu

pis.grudziadz.com.pl/ włącz . Opublikowano w Grudziądz wybory samorządowe

alt W niedzielę wieczorem 24.10.2010 r. w Klubie Akcent program swój oraz Prawa i Sprawiedliwości na nadchodzące wybory samorządowe zaprezentowała posłanka Marzenna Drab. Konwencję rozpoczęto minutą ciszy w celu uczczeniu ofiary zamachu w Łodzi. Jako pierwszy zabrał głos toruński poseł Zbigniew Girzyński. - W każdym mieście to samorząd jest istotą tego kierunku w jakim zmierzamy - mówił poseł. - Prezydent Malinowski jest złym prezydentem. To prezydent, który od czterech lat tylko i wyłącznie administruje tym miastem. Degradacja Grudziądza postępuje. Nie zaczęła się żadna konkretna inwestycja, żaden konkretny ruch w Grudziądzu, który zostałby od początku do końca zrealizowany przez Platformę. Nawet to wszystko, co się działo, było kontynuacją wcześniejszych rzeczy, czego przykładem jest specjalna strefa ekonomiczna, którą od A do Z załatwił jeszcze rząd Jarosława Kaczyńskiego. Pan prezydent Malinowski tylko przeciął wstęgę.

Zbigniew Girzyński nie zostawił suchej nitki na Platformie m.in. za zadłużanie kraju, powódź oraz inwestowanie przede wszystkim w wielkie polskie aglomeracje. - Oni w trzy lata zrobili 150% normy całego PRL-u - alarmował dr Girzyński. - Tak rządzą. Zadłużają się na potęgę. Oni już nawet nie starają się tego kontrolować. Poseł w superlatywach przedstawił za to sylwetkę Marzenny Drab, powołując się na jej kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Dodał również, że gdyby kandydatka PiS została prezydentem, Grudziądz wciąż będzie miał swojego posła, ponieważ jej miejsce zajmie Sławomir Szymański. Gospodarka przede wszystkim Marzenna Drab przedstawiła swój program, w którym nie brakuje ciekawych pomysłów. W kwestii finansów proponuje ona zasadę "50 na 50", czyli 50% środków budżetu miasta ma być przeznaczane na wkład własny na poczet inwestycji, natomiast drugie 50% na podniesienie jakości życia mieszkańców. W kwestii edukacji posłanka deklaruje powzięcie wszelkich działań w celu utrzymania zamiejscowego ośrodka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Dużą rolę w programie odgrywają sprawy związane z bezrobociem i pozyskiwaniem inwestorów.

Tu obiecuje się m.in. spójny system informacji dla inwestorów, współpracę z państwowymi instytucjami wspierającymi inwestorów (m.in. ARP i PARP), wsparcie dla młodych mieszkańców miasta rozpoczynających działalność gospodarczą i współpracę z organizacjami reprezentującymi rzemieślników. - Dzisiaj tak naprawdę obserwujemy rynek pracodawcy, a nie rynek pracownika - mówiła Marzenna Drab. - Myślę, że należy zrobić wszystko, aby te proporcję odwrócić. Kiedy będziemy mieli rynek pracownika, to on będzie decydował, gdzie podjąć zatrudnienie. Dzisiaj mamy markety i dochody są odprowadzane za granicę. Pracownicy pracują za najniższe wynagrodzenie w urągających warunkach. Po jakimś czasie następuje ich wymiana, bo mamy nadmiar pracowników w stosunku do miejsc pracy w Grudziądzu. - Nie możemy tylko myśleć o ściąganiu nowych inwestorów do Grudziądza, ale musimy przede wszystkim myśleć o tych przedsiębiorcach, którzy już pracują i tworzą miejsca pracy - kontynuowała posłanka. - Dla nich mamy pomysły, jak stworzyć warunki i możliwości żeby chcieli inwestować, oczywiście poza wsparciem z funduszy unijnych i z funduszy pracy. Remont Spichrzy i roczny kalendarz imprez Ciekawe rozwiązania proponuje się także w kwestiach związanych ze sportem, turystyką i kulturą. Kandydatka PiS obiecuje m.in. uporządkowanie terenów leśnych wokół osiedli, trasy rolkowe i ścieżki zdrowia w Parku Miejskim, przeznaczenie pozostałych Spichrzy na cele turystyczne i pozyskanie środków zewnętrznych na ich remont oraz zabieganie o wpisanie ich do rejestru zabytków UNESCO. Posłanka nie omieszkała też skrytykować obecnie rządzącej ekipy za bierność w tej dziedzinie rozwoju miasta, jaką jest turystyka. - Grudziądz otrzymał tak niewiele pieniędzy z Urzędu Marszałkowskiego, mimo że marszałek też jest w Platformie, tylko dlatego, że w strategii nie było tych ważnych kluczowych inwestycji i po prostu nie można było dostać pieniędzy - mówiła. - Pomijając fakt, że wnioski były składane z błędami formalnymi.

Odnośnie kultury Marzenna Drab proponuje wsparcie młodych artystów i roczny kalendarz imprez, który pozwoliłby fanom kultury spoza Grudziądza zaplanować swój udział na długo przed danym wydarzeniem. Wydaje się jednak, że większość tych propozycji jest kierowana jednak do fanów kultury wyższej. Władza dla grudziądzan Największym jednak atutem Marzenny Drab w nadchodzących wyborach może być deklaracja wsparcia, będącej na bardzo niskim poziomie, aktywności obywatelskiej w naszym mieście. - Uważam, że władzą należy się dzielić z mieszkańcami - tłumaczyła kandydatka PiS na urząd prezydenta. - Będę chciała wprowadzić m.in. coś w rodzaju społecznej inicjatywy uchwałodawczej. Będę też chciała powołać rady osiedlowe mieszkańców, żeby nasze społeczeństwo było bardziej obywatelskie. Dodatkowo miałyby zostać utworzone rada biznesu, rada kultury oraz rada architektów i urbanistów. Wszystkie miałyby współpracować z Ratuszem i zgłaszać swoje propozycje.

Spotkania prezydenta z mieszkańcami miałyby się odbywać dwa razy do roku, natomiast w Grudziądzu miałaby zostać przywrócona również funkcja Gospodarza Miasta, który byłby "łącznikiem" mieszkańców z władzami. Poza tym wśród godnych uwagi pomysłów można znaleźć m.in.: - równomierny rozwój wszystkich dzielnic - nowe kierunki na uczelniach - nowe miejsca parkingowe - park technologiczny - rozbudowa miejskiego monitoringu - całodobowy czas pracy straży miejskiej - zabieganie o nadanie szpitalowi statusu szpitala uniwersyteckiego - sklepiki szkolne ze zdrową żywnością - pełnowymiarowy basen sportowy i wodny park rozrywki - dodatki motywacyjne dla najlepszych nauczycieli - zastosowanie partnerstwa publiczno-prywatnego - system zachęt dla właścicieli chcących remontować swoje kamienice - "ścieżka turysty" z Informacją Turystyczną w dogodnym dla przyjezdnych miejscu - Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wczoraj odbyła się również prezentacja kandydatów do rady miasta i sejmiku województwa z ramienia PiS.