joomla templates top joomla templates template joomla

e-Zdrowie, czyli diagnostyka przez Internet

Dyrektorzy szpitali powiatowych z całego regionu spotkali się wczoraj z władzami województwa i marszałkowskimi urzędnikami odpowiedzialnymi za ochronę zdrowia, by omówić podstawy projektu „e-Zdrowie w województwie kujawsko – pomorskim”. Umożliwi on wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na przesyłanie danych pacjentów pomiędzy szpitalami, by w ten sposób przeprowadzić szybką diagnostykę.

 

W latach 2004 – 2007 realizowano projekt „Telemedycyna w województwie kujawsko – pomorskim – etap I”, który objął jedynie szpitale wojewódzkie, teraz przyszedł czas na szpitale powiatowe. Realizacja programu rozpocznie się jesienią przyszłego roku, a zakończy w roku 2011. Na ten cel przeznaczono w sumie 27 mln złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, szpitale będą musiały zainwestować 25% środków własnych.
Na wczorajszym spotkaniu powołano zespół roboczy, który jako reprezentacja szefów powiatowych lecznic będzie uczestniczyć w pracach projektowych. W skład zespołu wchodzą: Piotr Jaskulski – wicedyrektor Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Konrad Flis – zastępca dyrektora w Zespole Opieki Zdrowotnej w Wąbrzeźnie i Krzysztof Lewandowski z Zakładu Diagnostyki Obrazowej PSZOZ w Inowrocławiu. – Pieniądze z tego projektu będą wykorzystywane na tworzenie centrów informatycznych wiążących poszczególne szpitale z regionu za pomocą szerokopasmowego łącza internetowego, a nie na informatyzację poszczególnych placówek opieki zdrowotnej – powiedział Piotr Jaskulski wicedyrektor grudziądzkiego szpitala. – Program umożliwi przede wszystkim przesyłanie danych obrazowych do poszczególnych szpitali, tak by lekarz, posiadający uprawnienia, miał dostęp do wszystkich badań pacjenta on-line. Przesyłanie diagnostyki obrazowej będzie pierwszym etapem realizacji unijnego projektu, w latach kolejnych chcielibyśmy umożliwić transferowanie również diagnostyki laboratoryjnej – wyjaśnił Piotr Jaskulski.

 

Zespół roboczy i doradcy wyłonieni przez marszałka Piotra Całbeckiego w pierwszym etapie prac sprawdzą możliwości poszczególnych szpitali, by w ten sposób wskazać placówki predysponowane do tego programu. – Nasz szpital jest już w tej chwili przygotowany do wzięcia udziału w projekcie „e-Zdrowie w województwie kujawsko – pomorskim”, bowiem już 3 lata temu przeprowadziliśmy pełną informatyzację naszej lecznicy. Sprawny system zarządzania informacją obrazową zapisany na serwerach i dostępny on-line w dużej mierze usprawniłby pracę jednostek służby zdrowia w całym województwie kujawsko-pomorskim – dodał wicedyrektor Jaskulski. 

 

 

 

 

 

 

źródło : www.grudziadz.pl

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież