Duma z Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Grudziądz świętuje w duchu patriotycznym (zdjęcia)

W udekorowanym odświętnie Grudziądzu odbyły się uroczystości uświetniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Mieszkańcy przybyli licznie podkreślając swój związek z tym wielkim wydarzeniem w historii Polski. Manifestowali wartości narodowe i patriotyczne.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. Następnie w Bazylice Kolegiackiej św. Mikołaja Biskupa odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym odbyły się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku. Rozpoczął je występ artystyczny uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego.

W swoim przemówieniu prezydent Grudziądza Maciej Glamowski podkreślił, że Polacy są bardzo dumni z ustawy zasadniczej przyjętej w 1791 roku, która była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą na świecie.

Konstytucja 3 Maja uporządkowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła monarchię konstytucyjną i trójpodział władzy na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Wiele dzieje się w Grudziądzu z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Grudziądzanie chętnie korzystali z możliwości zwiedzania grudziądzkiej Cytadeli i Fortu Wielka Księża Góra (Fort dostępny jest w piątek do godz. 18.00).

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Duma z Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Grudziądz świętuje w duchu patriotycznym (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu