Z przykrością zawiadamiam, że odszedł Jerzy Szwarc

Z przykrością zawiadamiam, że odszedł Jerzy Szwarc. Znamienity grudziądzanin, działacz społeczny, człowiek wielkiego formatu. Ceremonia pożegnania rozpocznie sie 2 stycznia (czwartek) o godzinie 13:00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na ulicy Moniuszki 8 w Grudziądzu. Pogrzeb nastąpi o godzinie 14:00 na cmentarzu przy ul.Cmentarnej.

Jerzy Szwarc był człowiekiem, który zapalił gwiazdy nad Grudziądzem, był zwykłym drogistą o niezwykłej wyobraźni i niespotykanym talencie organizacyjnym. Jerzego szwarca zachęcił przykład Adama Giedrysa, krawca-astronoma ze Szczecinka, jednego z pierwszych Polaków, którego zaproszono do ośrodka lotów kosmicznych NASA w Houston.

Sekcja Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Grudziądzu powstała z inicjatywy i pod przewodnictwem Jerzego Szwarca w roku 1968.

„Napsuł nam krwi fantastycznie ten nieznośny wymagający, strzelający wciąż nowymi pomysłami człowiek — ale zaraził nas entuzjazmem, trzeba przyznać” — wspominają pionierzy tamtych lat. Pierwszym sukcesem „astronomicznym” Jerzego Szwarca było umieszczenie Grudziądza na mapie Szlaku Kopernikańskiego dzieki urządzonym z niespotykanym rozmachem „Dniom Astronomii” i publicznym obserwacjom nieba (ogromna frekwencja) przez rozmieszczone w czterech punktach Grudziądza lunety. Fantastyczne wizje Jerzego Szwarca przeraziły nie na żarty ówczesne komunistyczne władze lokalne.

Poza placówkami naukowymi i Planetarium w Chorzowie nie było wówczas takich ośrodków w Polsce. Dzięki niezwykłym umiejętnościom organizacyjnym Jerzego Szwarca oraz dzięki Jego determinacji zdarzył się „cud nad Wisłą” – w Grudziądzu powstało w 1972 roku planetarium i obserwatorium astronomiczne – żywy pomnik Kopernikowi ale również perła, która zawsze będzie przypominała grudziądzanom i przyjezdnym o Jerzym Szwarcu.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Z przykrością zawiadamiam, że odszedł Jerzy Szwarc

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu