Grudziądz świętuje Narodowy Dzień Niepodległości. Msza św. w Bazylice. Uroczystość z wojskową honorową asystą na Rynku (zdjęcia)

Salwa honorowa, awanse na wyższe stopnie dla żołnierzy, kwiaty i znicze, przemówienia prezydenta Grudziądza, dowódcy garnizonu, posłów i senatora. Pamiątkowe zdjęcia…   

Rynek w Grudziądzu. Przed pomnikiem Żołnierza Polskiego. FOT. MARYLA RZESZUT

Miasto ozdobiło ponad 500 biało-czerwonych flag. Wielu grudziądzan 11 listopada przypięło sobie biało-czerwone kotyliony.

Po mszy św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Kolegiackiej uczestnicy obchodów 105. rocznicy odzyskania Niepodległości przeszli na Rynek w Grudziądzu, gdzie przed pomnikiem Żołnierza Polskiego program artystyczny zaprezentowali uczniowie I LO w Grudziądzu. Rangi uroczystości nadała obecność Wojska Polskiego, jak zwykle podczas tak ważnych świąt.

FOT. ANETTE

W przemówieniu prezydent Grudziądza Maciej Glamowski przypomniał o bezcennej roli Ojczyzny i Niepodległości dla polskiego narodu. Przemawiali też poseł KO Tomasz Szymański, poseł PiS Krzysztof Szczucki i senator Ryszard Bober.

Delegacje środowisk kombatanckich, Sybiraków, urzędów i służb mundurowych, władze miasta, powiatu i gminy oraz parlamentarzyści a także przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń długo składali kwiaty i ustawiali znicze pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Na zakończenie otwarta została na Rynku wystawa plenerowa „Tak powstawała  Niepodległa”.

Wcześniej, już rano o godz.  9.00 na rondzie ks. J. Popiełuszki rozpoczął się  Biało-Czerwony Park Run. O godz. 9.40 złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Niepodległości. Od godz. 11.00 do 15.00 można było wykorzystać Dzień Otwarty Cytadeli Twierdzy Grudziądz i zwiedzić ten unikatowy obiekt. Patriotyczne warsztaty „NOŚ DUMNIE” zorganizowało w weekend 11-12 listopada Muzeum Handlu Wiślanego przy ulicy Spichrzowej 33-35.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Na Rynek przybyły m.in. delegacje i poczty sztandarowe wielu organizacji, szkół, stowarzyszeń, mieszkańcy oraz władze miasta, gminy i powiatu. Fot. Maryla Rzeszut
Grudziądzanie ustawili się wokół Rynku i uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości. Fot. ANETTE
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Grudziądzu. Fot. Maryla Rzeszut
Przemawia Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. FOT. ANETTE
FOT. ANETTE
FOT. ANETTE
Karola Skowrońska – honorowa obywatelka Grudziądza i Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza składają kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej Grudziądza.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Grudziądz świętuje Narodowy Dzień Niepodległości. Msza św. w Bazylice. Uroczystość z wojskową honorową asystą na Rynku (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu