Kwiaty i znicze pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora”-Komorowskiego. Wojskowa warta honorowa. Wręczenie dwóch odznak Akcji „Burza”

Grudziądzanie oddali hołd bohaterom z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W miejskiej uroczystości patriotycznej pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” – Komorowskiego wręczono dwie odznaki Akcji „Burza”.  

Pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego w Grudziądzu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Przybył m.in. grudziądzanin, kombatant – ppłk Stanisław Malkiewicz, który wziął udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz Zgrupowania „Radosław”.

W trakcie uroczystości wręczone zostały dwie odznaki Akcji „Burza”: grudziądzkiemu chórowi Tibi Mariae i III Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana Pawła II. Odznaczenia przekazano na ręce dyrygent Małgorzaty Gołuńskiej i Łukasza Piaseckiego – dyrektora III LO.

Bohaterów Powstania Warszawskiego przypomniał Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. Mówił o wielkim poświęceniu uczestników tego bojowego zrywu i o pamięci, którą jesteśmy im winni.

Wartę honorową zaciągnęli żołnierze Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczyli także Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski i poseł Jan Krzysztof Ardanowski oraz radni z Łukaszem Kowarowskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Grudziądzu.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 –  godzinie „W”. Na rozkaz dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” – Komorowskiego. Powstańcy pragnęli wyzwolić Warszawę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem tam Armii Czerwonej. Mieli utrzymać się chociaż kilka dni, a walczyli aż 63 dni!

– Spory o sens tamtej walki trwają już od dziesięcioleci. Była to jednak walka toczona w imię godności wszystkich Polek i Polaków, także tych należących do kolejnych pokoleń. Wiedząc o tym nie możemy nie myśleć o bohaterach Warszawy z wdzięcznością – przyznał prezydent Maciej Glamowski.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Kwiaty i znicze pod pomnikiem gen. Tadeusza „Bora”-Komorowskiego. Wojskowa warta honorowa. Wręczenie dwóch odznak Akcji „Burza”

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu