Lewica na wakacyjnej trasie zawitała do Grudziądza z programem „Bezpieczna rodzina”

Posłowie i działacze Lewicy w ramach prekampanii wyborczej do Sejmu wzięli sobie za cel przejechanie stu powiatów i 10 tysięcy kilometrów. Dzisiaj na wakacyjnej trasie Lewicy znalazł się Grudziądz.

Joanna Scheuring – Wielgus rozmawia z mieszkańcami Grudziądza.

– Jeździmy drugi tydzień po Polsce i przekazujemy nasze informacje na temat programu „Bezpieczna rodzina” – mówi Joanna Scheuring – Wielgus, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. – Przedstawiamy naszym wyborcom propozycje jak sobie poradzić w tej bardzo trudnej sytuacji. Mówię o drożyźnie, inflacji i rosnących ratach kredytów. Nasze pomysły to nie puste słowa, mają one odzwierciedlenie w ustawach, które już złożyliśmy w Sejmie. 
Działacze Lewicy przekonywali, że trudna sytuacja finansowa polskich rodzin, to wyłącznie wina rządzących.
– Mamy poczucie, że dzisiaj dzieje się wielka niesprawiedliwość – mówi Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Nowej Lewicy.- Polskiej rodzinie żyje się coraz gorzej. Są duże rachunki za prąd i gaz, rosną ceny artykułów spożywczych, a inflacja jest największa od 25 lat. Władza mówi, że musisz zacisnąć pasa i być optymistą, a my mówimy, że trzeba zmienić prawo, żeby dać radę. Lewica ma na to kilka recept i nie tylko na ulotkach.  
Lewica zapowiada godne życie m.in. emerytom, nauczycielom i pielęgniarkom, których dochody miałyby wzrosnąć o 20 procent.
Podczas spotkania pojawił się też temat trudnej sytuacji grudziądzkiej lecznicy.
– W naszym szpitalu jak w soczewce widać wszystkie problemy systemowe ochrony zdrowia – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Pierwszym problemem są niedofinansowane procedury. Przy tej inflacji, którą dzisiaj mamy na poziomie pewnie 20 procent, do którego niebawem dojdziemy waloryzacja jest na poziomie 4,5 procenta z czego 3 procenty to wcześniejszy dodatek covidowy, czyli realnie otrzymujemy waloryzację około 1,5 procenta. Nie da się funkcjonować, gdy 99 procent przychodu szpitala pochodzi z kontraktu NFZ przy wzroście tego kontraktu w wysokości około 1,5 procenta. Po drugiej stronie mamy rynek i wzrastające koszty energii, mediów i wynagrodzeń. Konieczna jest realna wycena świadczeń medycznych. 
Prezydent wskazał też na braki kadry medycznej w Grudziądzu, który nie jest miastem akademickim i brak systemowego finansowania infrastruktury szpitalnej, w tym sprzętu. 
– My jako samorząd nie możemy tego finansować na przykład kosztem remontu dróg czy planowanych inwestycji – podkreślił.
Spotkanie z Nową Lewicą odbyło się na giełdzie towarowej przy Stadionie Centralnym, gdzie grudziądzanie mieli okazję porozmawiać o sytuacji w kraju i poczęstować się jabłkami.

 Tekst i fot. (anette)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Lewica na wakacyjnej trasie zawitała do Grudziądza z programem „Bezpieczna rodzina”

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu