Niepodległość nie jest dana raz na zawsze… Uroczystość w Grudziądzu: występ młodzieży II LO, awanse żołnierzy, kwiaty bohaterom (zdjęcia, wideo)

Występ artystyczny uczniów II LO, przemówienia, awanse żołnierzy na wyższe stopnie, składanie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, salwa honorowa. Dwie godziny trwała w Grudziądzu uroczystość z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.

Trudno wyobrazić sobie obchody Święta Niepodległości bez Wojska Polskiego. Uroczystości patriotyczne na Rynku odbyły się z ceremoniałem wojskowym. Na maszt – przez poczet sztandarowy – podniesiona została flaga Polski.

Na tę uroczystość uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu przygotowali program artystyczny.  

Przemawiali: wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, senator Ryszard Bober, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, dowódca Garnizonu Grudziądz płk Andrzej Dyk. Każdy z nich podkreślał wagę patriotyzmu w istnieniu polskiego narodu i nawiązał do wojny na Ukrainie, która jest ostrzeżeniem, że niepodległość nie jest dana narodom raz na zawsze. Bywa, że trzeba o nią walczyć. Tym większy szacunek i wdzięczność dla tych pokoleń Polaków, którzy wywalczyli dla nas niepodległe państwo.

Spore grono żołnierzy awansowano na wyższe stopnie. Gratulacje awansowanym składali wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau i prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.

Przyznane też zostały dwa medale „Za zasługi dla obronności kraju”. Otrzymali je Roman Sarnowski (złoty) i Dariusz Miller (brązowy). Medal za Romana Sarnowskiego odebrała jego żona.

Bardzo długa kolejka delegacji ustawiła się do składania wieńców i kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego.  Wśród nich była m.in. grupa mieszkających w Grudziądzu Ukraińców wdzięcznych za pomoc, jaką otrzymali w Polsce.

Nie zabrakło salwy honorowej. Uroczystości trwające ponad 2 godziny obserwowali mieszkańcy miasta, którzy otoczyli Rynek ciasnym „wianuszkiem” uczestnicząc w ważnych dla wszystkich Polaków obchodach.

TEKST, FOT I WIDEO: MARYLA RZESZUT

Program artystyczny przygotowała młodzież z II LO w Grudziądzu.
Żołnierze, którzy z okazji Narodowego Dnia Niepodległości otrzymali nominacje na wyższe stopnie.
Wręczanie medali „Za zasługi dla obronności kraju”. Złoty otrzymał Roman Sarnowski (za niego medal odbiera żona) a brązowy Dariusz Miller (w głębi).
Dariusz Miller, odznaczony medalem brązowym „Za zasługi dla obronności kraju” złożył kwiaty pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i oddaje hołd bohaterom.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Niepodległość nie jest dana raz na zawsze… Uroczystość w Grudziądzu: występ młodzieży II LO, awanse żołnierzy, kwiaty bohaterom (zdjęcia, wideo)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu