Święto Wojska Polskiego w Grudziądzu: uroczysta msza święta, kwiaty pod pomnikami, ceremonia na Rynku, przypomnienie Bitwy Warszawskiej 1920, awans żołnierzy Legii Akademickiej, festyn nad Wisłą

Kulminacja obchodów Święta Wojska Polskiego w Grudziądzu była w sobotę. Po mszy św. w Bazylice Mniejszej uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, gdzie pod pomnikiem Żołnierza Polskiego oddano hołd wojsku i awansowano na pierwszy stopień podoficerski studentów – żołnierzy Legii Akademickiej.

W sobotę, 13 sierpnia rano wiązanki kwiatów złożone zostały pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego a później pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na Rynku w Grudziądzu, gdzie przemawiali: płk Andrzej Dyk, dowódca Garnizonu Grudziądz, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, senator Ryszard Bober i wicewojewoda Józef Ramlau.

Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski podkreślił ogromną rolę wojska w dzisiejszych czasach. Podziękował żołnierzom za ich codzienną, trudną misję.

W tym roku Święto Wojska Polskiego miało szczególną wymowę. Przywołanie wielkiego zwycięstwa odniesionego nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku jest symboliczne dzisiaj, gdy za polską wschodnią granicą trwa wojna.

O godz. 12.30 na nadwiślańskich błoniach rozpoczął się festyn przygotowany przez Garnizon Grudziądz. Można było obejrzeć sprzęt wojskowy, m.in. słynnego rosomaka, a nawet do niego wejść. Dzieci, zwłaszcza chłopcy, mogli przymierzyć się do strzelania z karabinu, porozmawiać z żołnierzami, zrobić sobie zdjęcie. Grała orkiestra wojskowa, żołnierze częstowali grochówką, a zainteresowani służbą wojskową mogli zasięgnąć bliższych informacji.

Podczas festynu promowało się też miasto Grudziądz.

(marz)

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Święto Wojska Polskiego w Grudziądzu: uroczysta msza święta, kwiaty pod pomnikami, ceremonia na Rynku, przypomnienie Bitwy Warszawskiej 1920, awans żołnierzy Legii Akademickiej, festyn nad Wisłą

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu