Z zabytkowej do najnowocześniejszej w regionie! W Grudziądzu powstanie nowa siedziba straży pożarnej. Jest pozwolenie na budowę (wideo, zdjęcia)

Za dwa lata Grudziądz będzie mieć nową siedzibę straży pożarnej. Dziś prezydent Maciej Glamowski przekazał komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbrygadierowi Jackowi Kaczmarkowi pozwolenie na budowę obiektu. Komendant miejski PSP w Grudziądzu st. bryg. Robert Gutowski zapowiada: – Chcemy mieć najnowocześniejszą strażnicę w regionie!   

Od lewej: nadbrygadier Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki PSP w Toruniu, Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza i starszy brygadier Robert Gutowski, komendant miejski PSP w Grudziądzu tuż przed przekazaniem przez prezydenta pozwolenia na budowę nowej strażnicy .

 

– Mam przyjemność przekazania panu komendantowi wojewódzkiemu pozwolenia na budowę tego ważnego, strategicznego obiektu – mówił Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Pozwolenie na budowę dotyczy powstania obiektu dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 przy nowym łączniku ul. Łyskowskiego i Karabinierów. Komenda miejska i JRG nr 1 (w sumie 60 strażaków) przeniosą się z dotychczasowej, zabytkowej siedziby do supernowoczesnej.  

Nadbrygadier Jacek Kaczmarek z radością przyjął dokument z rąk Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza. W krótkim czasie przybędzie bowiem w regionie nowoczesna strażnica, zbudowana i wyposażona według współczesnych, najnowszych standardów.

– To kolejny etap realizacji niezwykle ważnej, strategicznej inwestycji z punktu widzenia mieszkańców naszego miasta i całego regionu. To projekt ważny dla bezpieczeństwa nas wszystkich – podkreślił prezydent Maciej Glamowski.

Nadbrygadier Jacek Kaczmarek: – Dziękuję miastu za inwestycje towarzyszące w postaci budowy dróg i za pomoc organizacyjno-administracyjną.

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę robót. Inwestycja jest dotowana przez wojewodę kujawsko-pomorskiego w wysokości 21 milionów złotych. Budowa ma potrwać od 2022 do 2024 roku.

– Będziemy aplikować o dodatkowe środki na budowę łącznicy Karabinierów – Łyskowskiego. Uzyskaliśmy już bowiem  z Polskiego Ładu fundusze na część tej łącznicy – poinformował prezydent Maciej Glamowski.

Docelowo ma powstać także druga część łącznika, która umożliwi wjazd od strony ul. Karabinierów.

– Dziękuję miastu za inwestycje towarzyszące w postaci budowy dróg, a także pomoc organizacyjno-administracyjną – powiedział nadbrygadier Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. – Teraz rozpocznie się proces pełnej inwestycji. Jest już gotowa dokumentacja – niezbędna, aby ten obiekt powstał. Cieszę się z dużego zaangażowania w sprawę komendanta miejskiego.

Nowa strażnica powstanie w nowym miejscu, nieco dalej od centrum. Czy lokalizacja jest dobra? Czy nie wpłynie na szybkość dojazdu do miejsca akcji ratowniczej?

– Czasem dalej oznacza bliżej – twierdzi starszy brygadier Robert Gutowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. – Dojazd z rejonu Karabinierów/Łyskowskiego będzie lepszy, ominiemy wąskie uliczki Starówki, gdzie często trudno było przejechać, także ze względu na torowiska. Lokalizacja jest bardzo dobra.

– Z czasem okaże się, że w trakcie rozwoju miasta miejsce strażnicy na obrzeżach aglomeracji stanie się centrum, jak było np. w Inowrocławiu – zauważył komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kaczmarek.

Nadbrygadier Jacek Kaczmarek, komendant wojewódzki PSP: – Jest już dokumentacja inwestycji w Grudziądzu, to kilkanaście segregatorów…

– Ten dokument – pozwolenie na budowę – tylko potwierdza, że była to mądra i dobra decyzja – nie wątpi starszy brygadier Robert Gutowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu. – Zyskamy obiekt, który spełni wszystkie standardy. Będziemy mieć do dyspozycji wszystko, czego nam potrzeba. W sferze warunków szkolenia, dyżurów, akcji ratowniczych i zaplecza socjalnego.  Będą komfortowe sypialnie, kuchnie, duży garaż na sprzęt, symulatory, teren do ćwiczeń, boisko do gry w piłkę. Mamy ambicję stworzenia w Grudziądzu najbardziej nowoczesnej siedziby straży pożarnej w regionie. Chcemy nawiązywać do pięknych tradycji i w komfortowych warunkach nieść pomoc potrzebującym.

TEKST, FOT i WIDEO MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Z zabytkowej do najnowocześniejszej w regionie! W Grudziądzu powstanie nowa siedziba straży pożarnej. Jest pozwolenie na budowę (wideo, zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu