Baseny miejskie były odnowione, ale od dwóch lat są zamknięte. Wymagają inwestycji i przebudowy. Konieczna stacja uzdatniania wody (zdjęcia, wizualizacje)

– Dobrze, że jest nowa plaża nad jeziorem Tarpieńskim, ale szkoda, że baseny miejskie wciąż są zamknięte – twierdzą mieszkańcy, zwłaszcza z osiedla Tarpno. – Aby je otworzyć, trzeba wcześniej ponieść duże nakłady, ponad 8 mln zł. – wyjaśnia Maciej Glamowski, prezydent miasta. – To koszt głównie budowy stacji uzdatniania wody.

Tak miałyby wyglądać baseny miejskie po modernizacji.

– Odkryte baseny miejskie też powinny być czynne – domagają się mieszkańcy Grudziądza. Pisaliśmy o tym pod koniec kwietnia, jednak przypominamy, w czym tkwi problem.

Aktualnie baseny miejskie w Grudziądzu są zamknięte. Wymagają modernizacji.

Zwłaszcza mieszkańcy grudziądzkiej Starówki z żalem patrzą na nieczynne baseny miejskie. Mają tu blisko, wielu przychodziło pieszo. Tłumaczą: – Przecież zostały odnowione, obie niecki wyremontowano. Jednak od dwóch lat baseny są zamknięte, a nad jezioro w Rudniku czy Tarpieńskie to cała wyprawa, autobusem lub samochodem – argumentują.

Także na sesji Rady Miejskiej jeden z radnych, Marek Czepek przypomniał: – Nie tak dawno wydaliśmy duże pieniądze na modernizację basenów po to, by mieszkańcy mogli z nich korzystać.

Zwłaszcza młodzi grudziądzanie dziwią się: – Dlaczego bardzo popularne kąpielisko przy ul. Za Basenem wciąż jest zamknięte? W słoneczne dni przychodziły tłumy, Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku zarabiał na biletach, czy to nie ma znaczenia?

Baseny miejskie na osiedlu Tarpno są potrzebne, ale wymagają sporych nakładów finansowych.

Radny Krzysztof Kosiński też uważa, że: „baseny miejskie muszą być, bo lokalizacja sprzyja mieszkańcom Starówki, szczególnie dzieciom”.

– Obecne wymogi nie dopuszczają do użytkowania kąpieliska, które nie ma stacji uzdatniania wody. Są oczekiwania, aby nasze baseny uruchomić, jednak to wymaga sporych nakładów finansowych – tłumaczy Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Mamy przygotowany duży projekt modernizacji, ale bardzo kosztowny, w granicach 8 do 8,5 mln. zł. To jest głównie koszt budowy stacji uzdatniania wody. Do tej pory nie było jej, a powinna powstać. W tym roku taka inwestycja jest niemożliwa, najwcześniej w sezonie 2023.

Tak wyglądałyby baseny miejskie w Grudziądzu w przyszłości, po przebudowie.

Jednak nie tylko dla tej części miasta powstał piękny ośrodek nad jeziorem w Tarpnie. Plaża jest ładnie zagospodarowana i chętnie odwiedzana. W tym sezonie w dużym stopniu zrekompensuje mieszkańcom Tarpna brak basenów miejskich.

W sezonie 2022 na terenie miasta-gminy Grudziądz działają cztery kąpieliska:

  1. Plaża Miejska przy jeziorze Rudnickim Wielkim, o linii brzegowej 170 m, prowadzona przez MORiW.
  2. Plaża Dzika przy jeziorze Rudnickim Wielkim, o linii brzegowej 71 m., podległa MORiW.
  3. Plaża Tarpno przy jeziorze Tarpno, o linii brzegowej 40 m., prowadzona przez MORiW.
  4. GOW Delfin przy jeziorze Rudnickim Wielkim, o linii brzegowej 80 m., prowadzony przez GOW Delfin Krzysztof Klucznik, Biały Bór.

(marz)

FOT. MARYLA RZESZUT

Wizualizacja przebudowanych basenów miejskich na Tarpnie.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Baseny miejskie były odnowione, ale od dwóch lat są zamknięte. Wymagają inwestycji i przebudowy. Konieczna stacja uzdatniania wody (zdjęcia, wizualizacje)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu