Chociaż modernizuje się w Grudziądzu rekordową ilość dróg, mieszkańcy zgłaszają nowe potrzeby. Spotkanie z prezydentem w marinie (zdjęcia)

W Grudziądzu jest ponad 450 ulic i wciąż budowane są nowe. W 2015 roku było w mieście 6 rond, a dziś jest kilkadziesiąt. Miasto ma ambitne plany modernizacji. Powstaną nowe układy drogowe.

Mieszkańcy Grudziądzu na spotkaniu z prezydentem Maciejem Glamowskim.

Miliony złotych idą w drogi

Spotkanie prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego z mieszkańcami w marinie trwało dwie i pół godziny. Już na początku prezydent zdał relację z wykonanych i przedstawił listę nowych inwestycji drogowych. A tych nowych jest sporo. Przede wszystkim – budowa drogi  łączącej ul. Karabinierów z Łyskowskiego (z około 10 milionów zł),  przebudowa ulicy Kunickiego za 6 milionów zł., modernizacja ul. Dębowej za prawie 3 miliony zł., przebudowa ul. Szarych Szeregów, Okulickiego i Grota Roweckiego (1,2 miliony zł.), przebudowa ul. Orzeszkowej, Wągla, Asnyka i Baczyńskiego za 1 milion zł.  

– Rozbudujemy ulicę Mieszka I i Zawiszy Czarnego za milion złotych, gdyż miasto rozrasta się, powstało w tej części Grudziądza nowe osiedle i potrzebny jest lepszy dojazd oraz  skomunikowanie z gminą – objaśniał  prezydent Maciej Glamowski. – Także w centrum miasta za milion złotych przebudujemy ulicę Kosynierów Gdyńskich i powstanie tu nowy łącznik z Przedszkolem Miejskim Śródmieście. Bardzo potrzebny jest też nowy odcinek drogi łączącej ul. Moniuszki z teatrem, na co wydamy 600 tysięcy zł. Przebudujemy też parking przy ul. Bora-Komorowskiego, co kosztować będzie 500 tys. zł. Przebudowa czeka także ul. Lipową wraz z budową ronda przy ul. Paderewskiego.

– Tylko przypomnę, że za prawie 60 milionów zł. przebudowany zostanie układ drogowy w części przemysłowej Mniszka i Rządza. Już te pieniądze nam przyznano. Rozpisaliśmy też przetarg na drogi, które powstaną w związku z budową elektrowni gazowo-parowej. Od dziesięcioleci Grudziądz nie miał tylu inwestycji drogowych – podkreślił prezydent Maciej Glamowski. – Szybko idziemy do przodu, chociaż wciąż długa jest lista ulic do remontu.  

Grudziądzanie widzą, ile ulic zostało wyremontowanych i powstało nowych a także całkiem nowych rond. – Kiedy przed 15 laty powstał Zarząd Dróg Miejskich w Grudziądzu było 6 rond. Dziś jest kilkadziesiąt a będą powstawać nowe – zauważył prezydent.

Mieszkańcy, którzy przyszli na spotkanie, zgłaszali konieczność remontów ulic na swoich osiedlach. – Pilnie trzeba wyremontować około 200-metrowy odcinek drogi do ul. Sybiraków na osiedlu Rządz, bo dziury są takie, że kierowcy nawet ryzykują jazdę pod prąd, żeby ominąć wyboje – sygnalizowała mieszkanka Rządza.

– Osiedle Rządz za dwa lata będzie rewelacyjnym miejscem do życia, m.in. dzięki ogromnym inwestycjom drogowym. Na pewno są odcinki ulic pilnie wymagające remontu, ale proszę o cierpliwość. Najpierw dokończmy te inwestycje, które na Rządzu prowadzimy – mówił prezydent. – Chcemy, by m.in. do bloków GTBS-u wykonać dojazd drogowy. Na tym osiedlu inwestujemy ponad 20 milionów zł. Budujemy „kręgosłup” dróg. Rządz to jest dziś wieli plac budowy. Bloki powstają jeden za drugim, inwestycje drogowe nie nadążają. Niemniej na Rządzu zmieni się na korzyść bardzo wiele. Planujemy nowoczesną, komunikacyjną pętlę przesiadkową.

 Mieszkańcy sygnalizowali też konieczność wyremontowania środkowego odcinka ul. Kossaka, rozbudowy ulicy Gromady Grudziąż (na co długo czeka) oraz dalszego remontu ulic w Śródmieściu.  – Wspaniale, że ul. Kościuszki jest remontowana i inne ulice doczekały się modernizacji, ale czy  miasto pamięta o ulicach: Słowackiego, Bema, Solnej, Fortecznej czy Wąskiej?  – pytał Jakub Kopkowski.

– Znam potrzeby Śródmieścia – zapewniał prezydent Maciej Glamowski. – Po wyremontowaniu ul. Kościuszki będziemy zabiegać o dofinansowanie właśnie na ulicę Solną, która prowadzi do Góry Zamkowej i musi być w należytym stanie. Tu od razu można uwzględnić też ul. Podgórną z tego samego powodu. Liczę na większe wsparcie finansowe, gdyż ta polityka zmienia się na korzyść.

Mieszkańcy wskazywali też na konieczność dostosowania sygnalizacji świetlnej w wielu miejscach m.in. przy ul. Chełmińskiej czy przy pętli w Tarpnie, by bardziej zapewniała bezpieczeństwo.

Prezydent Grudziądza przedstawił też strategiczne dla miasta inwestycje i listę tych, dla których już powstaje dokumentacja projektowa.   

Wkrótce przedstawimy długą listę już zrealizowanych ostatnio modernizacji i budów drogowych w Grudziądzu.   

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Chociaż modernizuje się w Grudziądzu rekordową ilość dróg, mieszkańcy zgłaszają nowe potrzeby. Spotkanie z prezydentem w marinie (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu