Choć dużo się poprawiło na obu osiedlach, nadal dróg do modernizacji jest sporo.
Ta część Grudziądza przechodzi metamorfozę. Zmieni się jej charakter dzięki powstającej nowoczesnej strażnicy przy ul. Wincentego Witosa i budowanej właśnie hali targowej dla handlu hurtowego. Remontom poddano ulice: Towarzystwa Jaszczurczego i Ruchniewicza. Powstaje łącznik ul. Karabinierów z Łyskowskiego. Przyjęty przez radnych nowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu sięgającego za kanałem Trynka do ul. Karabinierów przewiduje budynki wielorodzinne zamiast handlu.
Są dobre perspektywy, ale na dziś mieszkańcy sygnalizują potrzebę remontowania kolejnych ulic, zwłaszcza ul. Waryńskiego. – Jestem tu ambasadorem wielu ludzi często jeżdżących ul. Waryńskiego, która nie była remontowana chyba z 15 lat! – mówił młody mieszkaniec . – Czy naprawdę modernizacja ulicy Rybackiej była taka pilna, a nie przede wszystkim Waryńskiego, która prowadzi do strefy przemysłowej i jest na niej bardzo duży ruch?
– Ul. Rybacka była wpisana do harmonogramu remontów już od wielu lat, dlatego już jest modernizowana. Co do ulicy Waryńskiego – będziemy zabiegać o środki na przebudowę tej ulicy z rondem i Graniczną – wyjaśniał prezydent Maciej Glamowski. – Już przygotowujemy dokumentację na remont Drogi Granicznej do ronda przy strefie inwestycji, aby można było dojechać do strefy przemysłowej. Będziemy starać się o środki na tę modernizację. Już w 2024 roku powstanie też dokumentacja projektowa przebudowy odcinka od ronda gen. Maczka do nowego ronda przy skrzyżowaniu Waryńskiego i Drogi Granicznej. Przetarg na wykonawcę może się odbyć na przełomie 2024 i 2025 roku.
Prezydent Maciej Glamowski wyjaśniał też, że czasem mieszkańcom wydaje się niepotrzebne budowanie nowych ulic „w polu”: – Tak było z wręcz niezbędną ul. Polskiej Strefy Inwestycji, która budziła wątpliwości grudziądzan a dziś jest „furtką” dla nowych inwestorów, którzy lokują tu swoje firmy m.in. dlatego, że jest dobry dojazd.
Mieszkańcy sygnalizowali potrzebę remontu m.in. ul. Emilii Plater i Szczeblewskiego. Zaległości w naprawach i modernizacji dróg są duże. Jeden ze starszych mieszkańców zarzucał prezydentowi, że „rządzi już drugą kadencję”. Wyjaśniono mu, że Maciej Glamowski jest prezydentem Grudziądza pierwszą kadencję a ilość remontów ulic jest rekordowa.
– Mamy dokumentację na większość ulic zwłaszcza na starym Kuntersztynie. Jest jednak pilna potrzeba zbudowania przepompowni i systemu odprowadzania wód deszczowych, bo wiele ulic nie ma tej infrastruktury – wyjaśniał prezydent Glamowski. – Można będzie to wykonać, gdy ruszy przebudowa ul. Kunickiego. Planujemy też wkrótce remont ul. Okrzei. Kolejne drogi sukcesywnie poddajemy remontom, ale wciąż jest to za mało. Zgłaszamy inwestycje drogowe do konkursów, by pozyskiwać środki zewnętrzne. Na przebudowę układu drogowego strefy przemysłowej w Mniszku i Rządzu udało się zdobyć około 60 milionów zł. Taka kwota starczyłaby na modernizacje niemal wszystkich ulic na Kuntersztynie.
Mieszkańcy przypomnieli też, że potrzebne jest oznakowanie na rondzie Wyszyńskiego.
KOLEJNE OTWARTE SPOTKANIE z prezydentem Grudziądza Maciejem Glamowskim – 21 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kształcenia Ustawicznego dla mieszkańców Starego Miasta.
TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT