O bezpieczeństwie na ul. Legionów, estetyce Starówki, ruinach po browarze – na spotkaniu mieszkańców z prezydentem w CKU

Nie tylko sprawy Starego Miasta ale całego Grudziądza poruszali mieszkańcy na spotkaniu z prezydentem Maciejem Glamowskim.

 Do auli Centrum Kształcenia Ustawicznego przyszli ci, którzy chcieli bezpośrednio zadać pytania. Część osób zainteresowanych spotkaniem śledziło transmisję w internecie i tą drogą kierowali pytania do prezydenta Macieja Glamowskiego.

Jeden z młodych mieszkańców pytał o losy browaru przy ul. Sikorskiego. – Ruiny po browarze szpecą centrum Grudziądza. Czy są plany zagospodarowania tego terenu?

– Nieruchomość ta należy do prywatnych właścicieli – dwóch przedsiębiorców spoza Grudziądza. Mieli oni plany zagospodarowania tego terenu na niedużą galerię handlową czy raczej park handlowy. Nie zrealizowali tego projektu – poinformował prezydent Maciej Glamowski. – My jako miasto staramy się być aktywni i pomagać właścicielom w zagospodarowaniu niszczejących obiektów. Widząc jednak, że nie udaje im się planów zrealizować, zaproponowaliśmy odkupienie tego terenu z ruinami po browarze. Miasto mogłoby go odpowiednio zagospodarować, tym bardziej, że ma parcelę po sąsiedzku, po dawnym szpitalu. Właściciele zaoferowali jednak tak wysoką cenę za tę nieruchomość, że   odstąpiliśmy od tych planów. Szanse, że coś tu jednak powstanie – są, bowiem inwestor wystąpił do miasta o zmianę przeznaczenia tego terenu na cele mieszkaniowe. Z tego co wiem, właściciel negocjuje cenę z nabywcą, który jednak chciałby tam budować park handlowy. Mam nadzieję, że finał będzie pomyślny. Nie jest to projekt w tym miejscu łatwy, gdyż obiekty browaru są objęte nadzorem konserwatora zabytków.

Jeden z mieszkańców zgłaszał problem braku bezpieczeństwa wieczorem na ul. Legionów w związku z działalnością wielu sklepów monopolowych. Pytał: – Czy ich zagęszczenie nie jest zbyt duże? Czy można liczyć na więcej patroli na ul. Legionów?

– Przeanalizujemy sieć punktów sprzedaży alkoholu w tej części miasta – mówił prezydent Glamowski. – Zajmiemy się tym tematem. Zauważmy przy tym, że ul. Legionów stopniowo zmienia swój charakter. Zmienia się profil społeczny mieszkańców, wraz z remontem kamienic np. odrestaurowanej Villi Kilińskiego. Także spółdzielnia wystawi na sprzedaż obiekt, w miejscu którego może powstać nowy budynek mieszkalny.

Komendant Straży Miejskiej obiecał przyjrzeć się sytuacji. – Przeanalizujemy stan bezpieczeństwa i spróbujemy zwiększyć liczbę patroli w rejonie ul. Legionów – zapewnił.

Jeden z mieszkańców pytał, jak sprawdza się uchwała krajobrazowa na Starówce. Wygląd niektórych obiektów nie współgra z estetyczną koncepcją, jak powinna obowiązywać na Starym Mieście.

– W niektórych miastach takie uchwały zostały potraktowane jako ograniczenie wolności. Zmieniły się te przepisy. Wiem, że z punktu widzenia estetyki uporządkowanie Starówki jest konieczne – potwierdził  prezydent Maciej Glamowski. – Bardzo mi zależy, by nasza Starówka była w dobrym stylu, aby ład przestrzenny był uporządkowany. Już dużo zmienia się na plus, tym bardziej że część Starówki nadzoruje konserwator zabytków, który to egzekwuje.

O kolejnych problemach poruszonych na spotkaniu w CKU – wkrótce.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

O bezpieczeństwie na ul. Legionów, estetyce Starówki, ruinach po browarze – na spotkaniu mieszkańców z prezydentem w CKU

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu