O modernizacji basenów miejskich, ale też powstaniu nowej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 18 na Tarpnie, kanale Trynka i parku przy Lipowej (zdjęcia)

Na spotkaniu prezydenta Grudziądza z mieszkańcami poruszono m.in. sprawę remontów dróg, komunikacji miejskiej, inwestycji i terenów rekreacyjnych.

Jak zwykle na początku spotkania z mieszkańcami prezydent Grudziądza Maciej Glamowski omówił najważniejsze inwestycje prowadzone w mieście, po czym przypomniał, co ostatnio powstało na Tarpnie, które stale się rozbudowuje. – W tej kadencji zmodernizowana została ul. Kruszelnickiego z mostkiem, gdzie powstało bezpieczne przejście i zainstalowano energooszczędne oświetlenie LED. Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego umożliwi wyburzenie starych budynków na terenie po dawnej zajezdni MZK i wprowadzenie tam zabudowy śródmiejskiej – informował prezydent. –  Powstanie nowe rondo przy ul. Karabinierów i Piłsudskiego, jako drugi etap dojazdu do powstającej strażnicy.

Zainteresowanie mieszkańców wzbudziły plany związane ze Szkołą Podstawową nr 18 przy ul. Dąbrówki.  Miasto wyremontowało szkolną kuchnię za 100 tysięcy zł. i wyremontowało dach a teraz placówka ta jako jedna z pierwszych w Grudziądzu przeznaczona zostanie do termomodernizacji.

Rysuje się jednak o wiele większa inwestycja w „osiemnastce”. W Grudziądzu ma powstać kolejna pływalnia przyszkolna i właśnie SP 18 ma ku temu odpowiednią lokalizację. – Na budowę basenu przy szkole na Strzemięcinie już mamy dokumentację i pieniądze – 46 milionów zł. więc ta pływalnia na pewno powstanie. Ale planowana jest kolejna przyszkolna pływalnia i rozważane są lokalizacje: przy CKU, „Rolniku” i SP nr 18, która ma najbardziej korzystne warunki: jest miejsce na basen a usytuowanie przy węźle przesiadkowym sprawia, że z tej pływalni mogliby korzystać także uczniowie SP nr 4,9,16 i 8.  

Ponadto SP 18 została wytypowana do ciekawego programu z rozwiązaniami ekologicznymi i przyrodniczo-inżynieryjnymi.

Na spotkaniu wrócił temat modernizacji odkrytych basenów miejskich. – Jest już dokumentacja na przebudowę, ale wciąż nie mamy środków na tę inwestycję a potrzeba 15 milionów zł. Obiekt musi być zmodernizowany i atrakcyjniejszy. Powinno powstać nowe zaplecze techniczne, należy wprowadzić odpowiednią filtracje wody i udogodnienia dla niepełnosprawnych. Cały czas zabiegamy o pieniądze na ten cel.

Jedna z mieszkanek Tarpna zgłosiła potrzebę zagospodarowania terenu wzdłuż kanału Trynka, od ul. Polnej aż do jeziora w Tarpnie. – Kanał Trynka jest w ewidencji zabytków i cały powinien być zadbany a nie tylko jego fragment. Ścieżka rekreacyjna powinna prowadzić do jeziora Tarpieńskiego, a urywa się i np. biegacze biegają ulicą Paderewskiego – argumentowała. – Należy też zadbać o piękny park przy ul. Lipowej, który jest zaniedbany.

Przedłużymy promenadę przy kanale Trynka w kierunku parku. Rzeczywiście jest zaniedbany, opuszczony. Mamy plany związane z parkiem przy Lipowej, który zajmuje około 3,5 ha. Są tam cenne pomniki przyrody. Przygotowaliśmy inwentaryzację i planujemy utworzyć tam Centrum Edukacji Przyrodniczej – objaśniał prezydent Maciej Glamowski. –  Przyjeżdżałyby tu grupy dzieci ze szkół i przedszkoli na atrakcyjne zajęcia. Część parku nad jeziorem i zniszczone budynki nie należą do miasta lecz do KOWR-u. Wystąpiliśmy o nieodpłatne przekazanie ich miastu. Trwają procedury. Zamierzamy w całości uporządkować park i rozbudować ścieżkę pieszo-rowerową w kierunku ul. Polnej.

Były też głosy mieszkańców o zwiększenie ilości kursów autobusowych, także linii nocnej N w weekendy, remontów dróg i nawierzchni niektórych parkingów (zwłaszcza tego przy targowisku, za postojem taxi) i częstszych patroli straży miejskiej na osiedlu.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

O modernizacji basenów miejskich, ale też powstaniu nowej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 18 na Tarpnie, kanale Trynka i parku przy Lipowej (zdjęcia)

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu