Powstanie dużej, marszałkowskiej placówki kultury, międzynarodowe imprezy i dalszą odnowę zabytków zapowiada Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza

To niektóre plany z szerokiego wachlarza projektów do wykonania w sferze kultury, o której mieszkańcy dyskutowali w marinie z władzami miasta.  

Z budżetu miasta finansowane są największe instytucje krzewiące w Grudziądzu kulturę: Muzeum im. ks. dra W. Łęgi (4,6 miliona zł.), Centrum Kultury Teatr (4,5 miliona zł.) i Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego (4 miliony zł.). – Nie mamy w Grudziądzu znaczącej, marszałkowskiej placówki kultury jak inne, duże miasta w województwie: Bydgoszcz Operę czy Toruń – książnicę albo Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury – mówił na spotkaniu z mieszkańcami prezydent Maciej Glamowski. – Grudziądz aspiruje do ośrodka kultury większej rangi w naszym regionie i udział funduszy marszałkowskich powinien być większy. To już się dzieje. 5 lat temu przekazaliśmy marszałkowi województwa Młyn nad Trynką, w którym powstaje bardzo ważna jednostka kultury. Młyn Energii jest w fazie realizacji. Oddany do użytku ma być w grudniu 2026 roku. 18 marca zostaną otwarte oferty na prace w tym obiekcie. W Młynie Energii będzie m.in. sala audytoryjna na 160 osób. Planowane jest organizowanie tu wydarzeń – spotkań, wystaw, konferencji.

Marszałkowski Młyn Energii wpisuje się w koncepcję rewitalizacji Plant, na które Grudziądz przeznacza 7-8 milionów zł. – To bardzo ważne zadanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Planty staną się atrakcyjne a to centrum miasta. Odnowiona zostanie fontanna, odkryjemy część Trynki. Powstanie kładka nad kanałem, która otworzy dla mieszkańców nową strefę kultury. Na Młyn Energii marszałek wyda 65 milionów zł. w tym 45 milionów zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dla porównania, modernizacja spichlerzy na Muzeum Flis kosztowała 10 milionów zł. a teatru 15 milionów zł.  

Odnawiane są kolejne, grudziądzkie zabytki jak Dom Towarowy Korzeniewskich, Willa Victoriusa czy Spichlerze 37, 43 i 30. – Prace konserwatorskie przy Bramie Wodnej mają umożliwić stworzenie w tym zabytku punktu obsługi ruchu turystycznego – mówił prezydent Maciej Glamowski. – Na 2. etap prac konserwatorskich Bramy Wodnej przewidzianych jest 138 tys. zł. w tym 50 tys. zł dofinansowania od marszałka województwa. Ostatnio 3,3 miliona zł. otrzymała Biblioteka Miejska (w tym 2,2 miliona z ministerstwa kultury) na rewitalizację ogrodu frontowego i modernizację, m.in. udostępnienie obiektu dla osób niepełnosprawnych. Zmodernizowana zostanie kawiarenka w Muzeum Handlu Wiślanego Flis, sąsiadująca z wyjściem na błonia nadwiślańskie. Gdy powstanie tam taras widokowy, będzie to miejsce bardzo atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

Czy odbudowywany będzie zamek krzyżacki na Górze Zamkowej za ok. 400 milionów zł.?

Takie plany pojawiły się w 2023 roku, ale prezydent Maciej Glamowski mówi o realiach: – Tak ogromne pieniądze na zamek krzyżacki budziły wątpliwości samych grudziądzan, którzy widzą inne pierwszoplanowe potrzeby w  mieście.  Przewidujemy inne przedsięwzięcie, za 40 milionów zł. – objaśnia prezydent. – Byłby to pawilon historyczny z zabytkami związanymi z tym miejscem. Takie projekty są realizowane w Europie i Polsce np. w Lubawie. Najpierw, za ok. 40 tys. zł., ma powstać studium krajobrazowe Wzgórza Zamkowego z reliktami zamku krzyżackiego. A prowadzona już rewitalizacja Góry Zamkowej nie przewiduje, niestety, stałej sceny do występów artystycznych. Konserwator zabytków kategorycznie wyklucza taką opcję w miejscu, gdzie na górze odbywają się koncerty – w niecce z dawną fontanną. Ma być tylko odtworzona fontanna. A scena może być tylko przywożona, tymczasowa.

– Czy Grudziądz planuje wydarzenia kulturalne większej rangi, które przyciągną publiczność z całej Polski a nawet innych państw oraz media, jak przed laty koncert zespołu Sabaton? – pytał Jakub Kopkowski.

– Na pewno będziemy kontynuować Festiwal Światła, którzy przyciąga rzesze ludzi  i już firmy prywatne zgłaszają się do współfinansowania tego wydarzenia. Myślimy oczywiście także o imprezach międzynarodowych. Niecodziennym wydarzeniem kulturalnym mógłby być zjazd grup rekonstrukcyjnych z różnych państw, które prezentowałyby się przy Cytadeli czy na błoniach nadwiślańskich. Promowalibyśmy znakomicie Dzieło Rogowe. A 3-6 czerwca odbędzie się w Grudziądzu międzynarodowa konferencja C-City z udziałem delegacji miast partnerskich.

O innych, bardzo ciekawych wątkach dyskusji w marinie napiszemy już wkrótce.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Powstanie dużej, marszałkowskiej placówki kultury, międzynarodowe imprezy i dalszą odnowę zabytków zapowiada Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu