78. rocznica „Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

Oddano dziś cześć pamięci ofiar tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, której 78. rocznica przypada 11 lipca. Władze miasta reprezentował sekretarz Andrzej Cherek.

– Jest rzeczą najwyższej wagi, byśmy otaczali pamięć naszych tragicznie zmarłych rodaków czcią i szacunkiem, byśmy troszczyli się o miejsca upamiętniające cierpienie, które im zgotowano – mówił sekretarz miasta Andrzej Cherek.
W uroczystościach związanych z kolejną rocznicą krwawej niedzieli na Wołyniu udział wzięli m.in.: sekretarz miasta Andrzej Cherek, prezes Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu Zygmunt Krzemień, weteran Zygmunt Raba, członkowie Jednostki Strzeleckiej 3301 „Strzelec” czy ks. kanonik Dariusz Kunicki.
Rozpoczęły się one mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu. Następnie miało miejsce spotkanie przy pomniku poświęconym ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń, znajdującym się przy zbiegu ulic Rapackiego i Królewskiej. Po powitaniu i zabraniu głosu przez zebranych gości, kapelan Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu odmówił modlitwę w intencji pomordowanych, po której nastąpiło złożenie kwiatów.

– Spotykamy się tutaj już po raz czwarty. Ten obelisk jest dla nas ważny, ponieważ w Grudziądzu i okolicach mieszka wielu kresowian, których rodziny zostały w sposób bestialski pomordowane w czasie tych zbrodni. Staramy się tutaj spotykać nie tylko po to, żeby oddać cześć pomordowanym, ale zależy nam by przekazać tę pamięć młodzieży – mówił prezes Towarzystwa Miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu Zygmunt Krzemień.

Przypomnijmy, że 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji na obywatelach II Rzeczypospolitej. Święto upamiętnia m.in. ofiary rzezi wołyńskiej. Ustanowione zostało na mocy uchwały Sejmu RP z 22 lipca 2016 r. 11 i 12 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści dokonali ataku na polskich mieszkańców około 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. W bestialski sposób zamordowano wówczas wiele osób, w tym kobiet i dzieci. Wedle szacunków polskich uczonych, w tej czystce etnicznej mającej cechy ludobójstwa, życie straciło około 60 tysięcy Polaków.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

78. rocznica „Krwawej Niedzieli na Wołyniu”

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu