Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza Bronisława Malinowskiego

Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza, który zmarł w tragicznym wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Patronem 2021 roku będzie Bronisław Malinowski – Honorowy Obywatel Grudziądza i utytułowany na arenie międzynarodowej lekkoatleta.
27 stycznia, podczas XXXIX sesji Rady Miejskiej Grudziądza, ustanowiono rok 2021 Rokiem Bronisława Malinowskiego. Radni i władze uczcili tym samym pamięć o wybitnym sportowcu. Ustanowienie patrona jest też wyrazem szacunku dla wyjątkowych zasług sportowca.

W tym roku przypada zarówno 70. rocznica urodzin, 40. rocznica śmierci, jak i 45. rocznica zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego przez Bronisława Malinowskiego.Wielki olimpijczyk zapisał się w historii lekkoatletyki na zawsze, a wartość sportowa jego rekordów do dziś jest nie do doścignięcia. W Roku Bronka Malinowskiego będziemy kultywować pamięć o tym zwykłym człowieku, który dokonywał rzeczy niezwykłych.
Bronisław Malinowski to mistrz (1980 r. – Moskwa) i wicemistrz (1976 r. – Montreal) olimpijski. Zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Monachium w 1972 roku w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Dwukrotny mistrz Europy (1974 r. – Rzym i 1978 r. – Praga) na tym dystansie. Ponadto m.in. 10-krotny mistrz Polski (cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w przełajach). Natomiast w 1973 r. został halowym mistrzem kraju na 3000 metrów.

Olimpijczyk urodził się 4 czerwca 1951 roku, a zginął 27 września 1981 roku w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Od śmierci olimpijczyka minęło czterdzieści lat. Most, na którym zginął, stadion, na którym trenował, szkoła na osiedlu, na którym mieszkał, ulica w centrum – zyskały jego imię. W mieście powstał też pomnik jego pamięci.
Mieszkańcy miasta kochali go. Znali go jednak nie tylko ze światowych sportowych aren, ale także z ulic Grudziądza, Lasu Komunalnego czy terenów nadwiślańskich gdzie trenował przemierzając kolejne setki kilometrów w drodze na sportowy szczyt. W Grudziądzu nie mówi się: Bronisław Malinowski, mistrz olimpijski. Pomimo, że jest sportową ikoną miasta ciągle mówi się: Bronek. Nasz Bronek.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza Bronisława Malinowskiego

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu