Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza Bronisława Malinowskiego

Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza, który zmarł w tragicznym wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Patronem 2021 roku będzie Bronisław Malinowski – Honorowy Obywatel Grudziądza i utytułowany na arenie międzynarodowej lekkoatleta.
27 stycznia, podczas XXXIX sesji Rady Miejskiej Grudziądza, ustanowiono rok 2021 Rokiem Bronisława Malinowskiego. Radni i władze uczcili tym samym pamięć o wybitnym sportowcu. Ustanowienie patrona jest też wyrazem szacunku dla wyjątkowych zasług sportowca.

W tym roku przypada zarówno 70. rocznica urodzin, 40. rocznica śmierci, jak i 45. rocznica zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego przez Bronisława Malinowskiego.Wielki olimpijczyk zapisał się w historii lekkoatletyki na zawsze, a wartość sportowa jego rekordów do dziś jest nie do doścignięcia. W Roku Bronka Malinowskiego będziemy kultywować pamięć o tym zwykłym człowieku, który dokonywał rzeczy niezwykłych.
Bronisław Malinowski to mistrz (1980 r. – Moskwa) i wicemistrz (1976 r. – Montreal) olimpijski. Zdobywca czwartego miejsca na igrzyskach w Monachium w 1972 roku w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Dwukrotny mistrz Europy (1974 r. – Rzym i 1978 r. – Praga) na tym dystansie. Ponadto m.in. 10-krotny mistrz Polski (cztery tytuły na 3000 metrów z przeszkodami, po trzy na 5000 metrów oraz w przełajach). Natomiast w 1973 r. został halowym mistrzem kraju na 3000 metrów.

Olimpijczyk urodził się 4 czerwca 1951 roku, a zginął 27 września 1981 roku w wypadku samochodowym na moście w Grudziądzu. Od śmierci olimpijczyka minęło czterdzieści lat. Most, na którym zginął, stadion, na którym trenował, szkoła na osiedlu, na którym mieszkał, ulica w centrum – zyskały jego imię. W mieście powstał też pomnik jego pamięci.
Mieszkańcy miasta kochali go. Znali go jednak nie tylko ze światowych sportowych aren, ale także z ulic Grudziądza, Lasu Komunalnego czy terenów nadwiślańskich gdzie trenował przemierzając kolejne setki kilometrów w drodze na sportowy szczyt. W Grudziądzu nie mówi się: Bronisław Malinowski, mistrz olimpijski. Pomimo, że jest sportową ikoną miasta ciągle mówi się: Bronek. Nasz Bronek.

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Portal eGrudziadz odżył!
Rozpoczynamy całkiem nowy etap

Witajcie Internauci!
Ruszamy z całkiem nową odsłoną portalu newsowego www.egrudziadz.pl
Dobrych informacji nigdy za wiele! Będziemy wam ich dostarczać. Na pewno bez fake newsów, których ostatnio w mediach całe mnóstwo. Bez jednostronnych nagonek, w czyimś interesie.
Dla nas liczy się prawda, sprawdzone informacje, ciekawa forma, wysłuchanie wszystkich stron zainteresowanych problemem, kontakt z czytelnikami. Dlatego już piszą dla Was dziennikarze profesjonaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dużych, regionalnych dziennikach. Znający prawo prasowe i etykę zawodu dziennikarza. Znający miasto i jego problemy. Nie wahający się podejmować trudnych tematów.
Znajdziecie na naszej stronie ciekawe informacje z regionu, Polski i świata, ale przede wszystkim i najwięcej – z Grudziądza. Będą wywiady, newsy, dobre relacje z wydarzeń, fotogalerie, filmiki wideo i komentarze. Także opinie Czytelników.
Zapraszamy dotychczasowych sympatyków tej gazety internetowej i już od teraz zamierzamy przyciągać całe mnóstwo nowych.
Maryla Rzeszut, redaktor naczelna gazety internetowej www.eGrudziadz.pl

Decyzją Rady Miejskiej ten rok będzie rokiem wybitnego biegacza Bronisława Malinowskiego

Podziel się tym wpisem

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on telegram

Podobne wpisy:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Musisz zaakceptować by korzystać z serwisu